Teatralny rozruch
W cieniu Gwiazdki

Comiesięczne zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat

Zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat na cykl zajęć, których uczestnicy będą poznawać różne formy teatru. Teatralny rozruch to wspólna parateatralna, ruchowa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi zabawa. To także czas spędzony aktywnie na eksperymentowaniu z wyobraźnią i działaniach twórczych. W przestrzeni uwalniającej dziecięcą ekspresję i spontaniczność dzieci z uśmiechem nauczą się współpracy i otwartości na innych.

Podczas grudniowego Teatralnego rozruchu dzieci zgłębiać będą tajemnice teatru cieni. Za pomocą latarek, kolorowych folii i papieru, światła i cienia, stworzymy figury, postaci oraz historie związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Zbudujemy własne lalki cieniowe i następnie spróbujemy je ożywić! Poprzez eksperymenty ze światłem sprawdzimy jak kogoś zmniejszyć lub powiększyć? Sprawimy, że dzieci poprzez twórczą zabawę doświadczą prawdziwej gimnastyki wyobraźni.

Adresaci: Dzieci w wieku 7-10 lat

Cel: Zabawa w teatr – odkrywanie teatralnych i parateatralnych światów. Wykorzystywanie narzędzi pedagogiki teatru. Uwalnianie dziecięcej ekspresji. Stworzenie przestrzeni do rozwijania dziecięcej wyobraźni. Ukazanie, że twórcą może być każdy (także poprzez wiązanie teatru z innymi dziedzinami sztuki).

Program: Gry i zabawy ruchowe, parateatralne ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność, praca w grupie, zadania na uważność, improwizacja, działania z przedmiotem. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, z wykorzystaniem technik teatru wyobraźni oraz inspirujących dźwięków.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska – pedagog teatru, animator kultury, instruktor teatralny. Specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Przez ponad pięć lat zdobywała doświadczenie w pracy jako nauczyciel-instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury „Ochota” w Warszawie. Współpracowała z teatrami amatorskimi z Torunia i Warszawy. Realizowała projekty teatralne mające finał na ulicach oraz deskach teatrów Torunia i Warszawy. Absolwentka „Pedagogiki teatru” przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytucie Kultury Polskiej UW, a także Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży przy PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu oraz „Historii” o specjalności nauczycielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu.

Cena: 5 zł dziecko
Płatne na konto: WOAK Toruń – 61 1160 2202 0000 0000 6090 1253

Warsztaty obejmują 2 godz. dydaktyczne

Rejestracja on-line na dole strony

 

Planowane kolejne spotkania:

Zamaskowani
12 stycznia 2019 r., w godzinach 9.00-10.30.
(termin zgłoszeń do: 5 stycznia 2018 r.)
Maska afrykańska

Po drugiej stronie rzeki
16 lutego 2019 r., w godzinach 9.00-10.30.
(termin zgłoszeń do: 8 lutego 2019 r.)
O różnorodności

Wiosenne porządki – recyclingowe kostiumy teatralne.
16 marca 2019 r., w godzinach 9.00-10.30.
(termin zgłoszeń do: 8 marca 2019 r.)

Okiełznaj przestrzeń – scenografia bez tajemnic.
13 kwietnia 2019 r., w godzinach 9.00-10.30.
(termin zgłoszeń do: 5 kwietnia 2019 r.)

MAMY MOC
25 maja 2019 r., w godzinach 9.00-10.30.
(termin zgłoszeń do: 17 maja 2019 r.)
Teatralny Dzień Mamy i superbohaterowie

Piknik rodzinny
15 czerwca 2019 r., w godzinach 10.00 – 12.00.
(termin zgłoszeń do: 7 czerwca 2019 r.)

 

 


ARCHIWUM ZAJĘĆ... rok szkolny 2018/2019

 

WOLNE MIASTO SZTUKA – 10 listopada 2018 r.

10 listopada, dzień przed rocznicą odzyskania niepodległości, w poważnym dziecięcym gronie debatować będziemy nad tym, czym jest wolność? Co nam daje? Kiedy jest wolność, a kiedy już niewola? Zamienimy się w architektów i konstruktorów – z kartonów zbudujemy nasze wymarzone, bezpieczne, wolne miasto. Ciekawe, jaki będzie miało kształt, smak, zapach, wysokość, kolory? Będą w nim ludzie? Naszą wolność wyrazimy poprzez sztukę, którą z dziecięcą ekspresją uwolnimy! Zbudujemy Wolne Miasto Sztuka!
Na zajęcia – jak na solidnych budowniczych przystało – warto zabrać ze sobą fartuszki i ubrania, które mogę się pobrudzić podczas uwalniania sztuki

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


 

Pacynowo – kolorowa kraina pacynek – 13 października 2018 r.

P jak… październik. P jak… pacynka!
Tym razem spotkamy się w kolorowym Pacynowie. Z przyniesionych skarpetek i różnorodnych materiałów, będziemy tworzyć proste lalki, które można wykorzystać również w zabawie w teatr domowy. Naszym dłoniom i paluchom dorysujemy oczy, i spróbujemy ożywić dodając powstałym postaciom emocje. W działaniu sprawdzimy, czy poprzez teatralną zabawę formą można złapać dystans do siebie, wyrażać emocje oraz jak kreatywni jesteśmy puszczając wodze wyobraźni?

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


Na początku było… szczęście! – 29 września 2018 r.

Wrześniowe zajęcia dla dzieci rozpoczynające drugi rok naszego cyklu Teatralny rozruch. Będzie radośnie i świątecznie! Oprócz szczęściodajnego rozruchu ciała czeka nas niezła gimnastyka i rozciąganie wyobraźni. Zbudujemy maszynę szczęścia oraz spiszemy przepis na szczęście by następnie wyczarować niezwykłą potrawę. Na koniec wspólnie stworzymy swoje amulety szczęścia, by towarzyszyło nam ono przez cały rok i jeszcze dłużej!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

 

 

ARCHIWUM ZAJĘĆ... rok szkolny 2017/2018

Burza mózgów – 18 listopada 2017 r.

teatralny_rozruch_net

Podczas pierwszego spotkania wywołamy burzę… Nasze myśli gonić będą w chmurach skojarzeń i pojęć dotyczących teatru. Każdy będzie miał okazję stać się na chwilę reżyserem, garderobianą, scenografem, inspicjentem itd. Kiedy zgłębimy tajniki teatralnych zawodów, jak na teatralny rozruch przystało, przystąpimy do rozgrzewki aktorskiej by od podstaw poznać ten zawód. Dziwny berek, magiczne krzesło, ministerstwo dziwnych kroków, kwiatek, to tylko kilka „dziwnych” ćwiczeń, które pomogą nam w pierwszych teatralnych eksperymentach.


Prowadząca
: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

My piraci – 16 grudnia 2017 r.

TEATRALNY ROZRUCH My Piraci DDS

Podczas drugiego spotkania odbędziemy piracką przygodę. Poddamy się pirackiej metamorfozie, zbudujemy statek, stworzymy własną flagę i wyruszymy w rejs. Kogo spotkamy na swojej drodze? Z jakimi niebezpieczeństwami będziemy się zmagać? Jakie skarby przywieziemy z podróży? Po skończonej wyprawie z pieśnią na ustach przybijemy do brzegu i z powrotem zamienimy się w „szczury lądowe”. Ahoj przygodo!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


Teatralny wybieg – kostiumy z szarego papieru – 20 stycznia 2018 r.

1920x1080 Teatralny Wybieg

Kolejne spotkanie w cyklu Teatralny rozruch będzie zabawą w małych projektantów. Kreatywnie szukać będziemy niecodziennego zastosowania szarego papieru. Zwykły papier otrzyma od nas nowe życie. Inspiracją do modowych eksperymentów będą teksty literackie – bajki i wiersze. Zajęcia zakończymy pokazem mody na zbudowanym przez nas wybiegu.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


Teatr w kuchni, kuchnia w teatrze – 10 lutego 2018 r.

Podczas lutowych zajęć szukać będziemy teatru w kuchni i kuchni w teatrze. Sprawdzimy czy sztućce mają głos. Zbudujemy orkiestrę i wybijać będziemy rytm do bitwy kuchennego stwora z wiatrakiem. Przedmioty codziennego użytku ożyją w naszych rękach. Prosimy o przyniesienie na zajęcia drewnianych łyżek, tarek i innych przyborów kuchennych

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


Drugie życie rzeczy – 17 marca 2018 r.

Drugie Zycie Dds

Podczas zajęć w marcu, kilka dni przed Dniem Wiosny, damy nowe życie rzeczom przyniesionym z domu – dowiemy się czym jest recycling. Wiosenne porządki z pewnością odkryją dawno zapomniane, nieużyteczne przedmioty. Jeśli nie, to zamiast wyrzucać plastikowe butelki czy pojemniki – przynieś je na zajęcia a zmienimy ich zastosowanie. Może w drugim życiu nasze rzeczy przemówią… Doprawimy im skrzydła, oczy, odnóża i inne potrzebne do ożywienia elementy. Powstaną lalki teatralne, dzięki którym zgłębimy podstawy ożywiania przedmiotu.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


 

Szalone spacery w dziwacznej przestrzeni – 14 kwietnia 2018 r.

Szalone spacery w dziwacznej przestrzeni to zajęcia inspirowane dziecięcymi zabawami Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanki, dziecięcą ciekawością świata i spontanicznością działania. Spróbujemy podjąć się zadań prosto ze świata wyobraźni dziecięcej. Odkryjemy czym jest przestrzeń i co można w niej zrobić? Jak można ją zmierzyć? Odbędziemy spacery, które pomogą odkryć znaną nam przestrzeń na nowo i będą świetną wskazówką do eksplorowania przestrzenia we własnym domu.

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum


e-MOC-je – 19 maja 2018 r.

Podczas majowych zajęć przyjrzymy się emocjom. Czym są? Gdzie, kiedy i jak je odczuwamy? Warsztat będzie poszukiwaniem, nazywaniem uczuć, jakie się w nas rodzą i wyrażaniem ich na różne parateatralne sposoby. Przejdziemy emocjonującą drogę od etiud indywidualnych, działań z przedmiotem do plastycznej zabawy z dźwiękiem. Zapraszamy!

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska

galeria zdjęć ze spotkania, fot. archiwum

Piknik Rodzinny – 16 czerwca 2018 r.

Czerwcowe zajęcia będą uroczystym zwieńczeniem rocznego cyklu comiesięcznych zajęć „Teatralny rozruch” oraz „Poranne figle, psoty i żarty”. Przy sprzyjającej pogodzie finał cyklu odbędzie się na patio WOAK-u. Będzie to spotkanie rodzinne na świeżym powietrzu z międzypokoleniowymi działaniami parateatralnymi dla uczestników trzech grup uczęszczających na nasze zajęcia i ich dorosłych opiekunów. Tłem do podwórkowej zabawy będzie wesoła muzyka oraz bańki mydlane. Trzymajcie kciuki za pogodę!

 

Rodzinny Bzik Plakat Net

fot. archiwum WOAK
Piknik Rodzinny BZIK 16 Czerwca 2018 R. Fot. Archiwum WOAK 3 Piknik Rodzinny BZIK 16 Czerwca 2018 R. Fot. Archiwum WOAK 2 Piknik Rodzinny BZIK 16 Czerwca 2018 R. Fot. Archiwum WOAK 1

fot. Stanisław Jasiński

chevron-right chevron-left

 


 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.