Zima to okres kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Nie zapominajmy, że są osoby, które ten czas spędzają na dworcach, ławkach, klatkach schodowych czy w opuszczonych budynkach lub śmietnikach. Toruńscy policjanci apelują o zgłaszanie przypadków, gdy zauważymy bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Nadejście zimy i spadek temperatury powietrza niosą ze sobą duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. To trudny okres zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Właśnie dla nich największym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim wychłodzenie organizmu. Kolejny rok z rzędu toruńscy policjanci przeprowadzają stałe kontrole, w których odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze przekazują im ulotki i udzielają informacji o placówkach, do których mogą zgłosić się o pomoc, ciepły posiłek lub schronienie w razie potrzeby. 
 
Toruńscy policjanci apelują również do mieszkańców o wsparcie w działaniach na rzecz pomocy osobom bez dachu nad głową. Gdy widzimy bezdomnych np. w okolicach dworców, śmietników, na ławkach czy klatkach schodowych zareagujmy. Zadzwońmy pod numer alarmowy 112 i przekażmy informację o miejscu pobytu potrzebujących osób. 
 
Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni na los innych i nie przechodźmy bez reakcji obok ludzkiego nieszczęścia. Jeden telefon umożliwi udzielenie profesjonalnej pomocy, a przede wszystkim pozwoli uratować komuś życie.
 
W okresie jesienno-zimowym 2017/2018 na terenie Torunia przygotowano ogółem do 225 miejsc dla osób bezdomnych (w tym 40 rezerwowych).
 
Wykaz placówek w Toruniu, które udzielają pomocy osobom bezdomnym (źródło: strona internetowa Urzędu Miasta Torunia - http://www.torun.pl):
 
1. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Schronisko
ul. Skłodowskiej-Curie 82-84
tel: 56 623 33 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne 24 h
66 miejsc noclegowych
w okresie jesienno-zimowym główny koordynator ds. pomocy dla bezdomnych mężczyzn
 
2. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Noclegownia
ul. Skłodowskiej-Curie 82-84
o tel: 56 623 28 54
50 miejsc noclegowych plus 40 miejsc rezerwowych (łącznie 90)
 
3. Zespół Interwencji Kryzysowej MOPR
ul. Skłodowskiej-Curie 82-84
tel.: 56 477 00 91 lub 56 477 00 92
24 miejsca noclegowe
miejsca dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi, w tym dla ofiar przemocy domowej
 
4. Stowarzyszenie Monar - Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Toruniu
ul. Dybowska 1
tel.: 56 651 35 96, tel. kom.: 601 796 001 lub 501 738 193
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
43 miejsca noclegowe dla kobiet, mężczyzn i dzieci
ośrodek całoroczny
przyjęcia do godz. 18.00 lub później - po uzgodnieniu
działanie i funkcjonowanie w oparciu o regulaminy MONAR-MARKOT
 
5. Toruńskie Centrum "Caritas", Noclegownia dla bezdomnych kobiet
ul. Szosa Bydgoska 1
tel.: 56 654 05 43
noclegownia czynna od 1 października do 30 kwietnia
2 miejsca noclegowe dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi, w tym dla ofiar przemocy domowej
czynne 24h
osoby bezdomne mogą korzystać z łaźni
program aktywizacji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością
Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.