Energetyczna parada bębniarzy, warsztaty kreatywne, zwiedzanie firm ze starówki z Toruńskim Paszportem Rzemieślnika, smakowite dania i upominki od sponsorów – tak w sobotę 18 maja 2019 r. swoje święto obchodził główny toruński deptak staromiejski.

W sobotę pogoda wreszcie dopisała i już od południa mieszkańcy i turyści pojawili się tłumnie na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi. Można było otrzymać Toruński Paszport Rzemieślnika i zbierać do niego pieczątki zwiedzając firmy rzemieślnicze, wziąć udział w konkursach i zdobywać atrakcyjne nagrody od sponsorów.

Na mieszkańców i gości czekał warsztat karmelarza w Manufakturze Cukierków, warsztaty wypieku piernika prowadzone przez Toruńską Piernikarnię Mistrza Bogumiła. Do odwiedzenia swoich podwojów zaprosiły także: Stara Mydlarnia, Wawel, Hebe, Douglas, Toruńska Manufaktura Piernika, Top Toys oraz Domu Legend Toruńskich. Restauracja Cela 32 Weź zjedz oraz restauracja Jack Polako serwowały dania specjalne. Młodsi uczestnicy zabawy mieli okazję udziału w warsztatach origami, prowadzonych przez CK Dwór Artusa, warsztatach cyrkowych czy w wybiciu pamiątkowej monety, malowaniu twarzy i robieniu baniek mydlanych.

O godz. 14.00 spod pomnika Kopernika wyruszyła Szeroką pełna energii parada bębniarzy z Bateria de Samba Bloco Pomerania, prowadzona przez wykładowcę Akademii Sztuki w Szczecinie Rafała Krzanowskiego. Kolorowy korowód ponownie pojawił się o godz. 16.30, tym razem pod zegarem u zbiegu ulic Szerokiej, Królowej Jadwigi i Wielkich Garbar. To dało sygnał do wspólnej zabawy tanecznej pod hasłem Szeroka się bawi.

W tegorocznym święcie uczestniczyły: Piekarnia Jarosław Grochowalski, Fotograf Z. Sumiński, Pracownia Introligatorska "Lega HJiR", Pracownia Jubilerska Szymkiewicz, Sklep Jubilerski "Brylancik" i Zakład Złotniczy, Kowalstwo Zdobnicze Andrzej Schmidt, Pracownia Złotnicza "RUBIN", Toruńska Wytwórnia Stempli M. & Z. Wierzbiccy, Pracownia Witraży INTEK-ART Sławomir Intek, Galeria "JESt" oraz Pracownia Ceramiki CUD.

Fot. Adam Zakrzewski