Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Od dziś, tj. 10 czerwca 2019 r. w Toruniu wystąpią bardzo wysokie temperatury, powyżej 30 stopni Celsjusza. Należy unikać przebywania na odłoniętych przestrzeniach w godzinach największego nasłonecznienia. Pamiętajmy także o zapewnieniu zwierzętom wody i cienia.

Jak informuje IMGW, w Toruniu od godz. 13:00 w dniu 10 czerwca (poniedziałek) do godz. 21:00 w dniu 12 czerwca (środa) wystąpią silne upały. Temperatura maksymalna w dzień osiągnie 30-33 st. Celsjusza, a w nocy 18-20 st. Celsjusza.

Przypominamy, że podczas upałów należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach największego nasłonecznienia. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny. Aby go uniknąć, przede wszystkim trzeba regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała. Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem. Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, osoby z chorym układem krążenia oraz dzieci.

Upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Właściciele czworonogów muszą zapewnić im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu.

Aby zapewnić mieszkańcom i turystom ochłodę podczas upałów Toruńskie Wodociągi zakupiły i zainstalowały trzy zraszacze uliczne typu „retro” w następujących lokalizacjach – dwa na terenie Rynku Nowomiejskiego i jeden na Rynku Staromiejskim. W najbliższych dniach uruchomiony zostanie czwarty zraszacz „retro” na terenie węzła przesiadkowego przy Al. Solidarności. Montaż tego urządzenia zostanie zrealizowany w koordynacji z innymi pracami budowlanymi tam przebiegającymi.

Z kolei w rejonie placu Rapackiego uruchomiony został zraszacz - kurtyna wodna.