Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Zdjęcie łodzi na Festiwalu Wisły 2019, fot. Wojtek Szabelski

Uroczystości patriotyczne, pikniki, koncerty, zwiedzanie, odsłonięcie pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych i inne wydarzenia związane z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz 100-leciem powrotu Torunia do wolnej Polski, a także 4. Festiwal Wisły i udostępnienie wystawy plakatu muzealnego – 14-16 sierpnia 2020 r. w naszym mieście nie ma szans na nudę.

14 sierpnia (piątek)

 • godz. 11.00 Letnie spotkania z archeologią: Smoki, gady, potwory – Violetta Stawska, Dział Archeologii i Biblioteka Naukowa Muzeum Okręgowego, ul. Św. Jakuba 20a

W związku z procedurami związanymi z pandemią COVID-19 ilość miejsc na każde zajęcia jest ograniczona do 8 osób. Dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w Dziale Archeologii muzeum (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00), tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub internetowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • godz. 13.00 i 16.00 Piątki z przewodnikiem w Olenderskim Parku Etnograficznym, Olenderski Park Etnograficzny

W każdy piątek wakacji zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce wraz z przewodnikiem, który przybliży historię osadnictwa olenderskiego i opowie o otwartym w maju 2018 r. nowym oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Zwiedzanie z przewodnikiem w cenie biletu wstępu. Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 513-677-255. Bilety: 10 zł, ulgowy 5 zł , rodzinny 20 zł

 • godz. 15.00-17.30 Piknik historyczny, tereny zielone nad Martówką

Świętowanie setnej rocznicy Cudu nad Wisłą i powrotu Torunia do Wolnej Polski. Nad toruńską Martówką na wszystkich miłośników historii i tradycji polskiego oręża czekają liczne atrakcje: prezentacje historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, konkursy z nagrodami i żołnierska grochówka.To wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się z repliką czołgu Renault FT 17, używanego przez polskie wojsko w czasie wojny 1920 r., a także do poznania tajników konstrukcji balonów na ciepłe powietrze. Po pikniku, na godz. 18.00 zaplanowano odsłonięcie Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych.

 • godz. 18.00 Odsłonięcie pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, Park Miejski, aleja Bogusława Magiery

Wydarzenie w ramach obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą i 100. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, w przeddzień Święta Wojska Polskiego. Uczcijmy razem pamięć o bohaterach wojny 1920 roku i wyraźmy wspólną radość z przywrócenia Toruniowi tego wyjątkowego pomnika. Pomnik wzniesiono w 1937 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu jako upamiętnienie polskich baloniarzy, którzy oddali życie w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Monument został zniszczony w pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej w 1939 r. Jego odbudowę, zainicjowaną przez Towarzystwo Miłośników Torunia. Pomnik zostanie odsłonięty w miejscu swej oryginalnej lokalizacji - w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, na placu przy schodach prowadzących nad Martówkę (Aleja Bogusława Magiery).

 • godz. 19.00 koncert Orkiestry Wojskowej w Toruniu z udziałem solistów, amfiteatr w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu

Wstęp wolny

 • godz. 19.30 Zdumiewające dzieje Torunia

Oprowadzanie po Toruniu. Spotkanie przy pomniku Kopernika. Szukaj przewodnika w pomarańczowej koszulce. Grupy do 25 osób. Zapisz się wcześniej (tel. 695-639-166) lub przyjdź na miejsce zbiórki po pomnikiem Kopernika. Cena: 10 zł/os (dzieci do 9 lat gratis)

 • godz. 20.00 Zbrodnia i karaoke – premiera, kolejny spektakl 15.08., Pałac Dąmbskich, ul. Żeglarska 8

Zespół teatralny niewielkiego, acz ambitnego teatru przygotowuje się do wystawienia pierwszego, popandemicznego koncertu. Sprawy jednak szybko się komplikują, bo reżyser gdzieś zaginął, jedna z aktorek najwyraźniej przechodzi załamanie nerwowe, a w wyniku zaleceń „z góry” repertuar ulega ciągłym zmianom. „Zbrodnia i karaoke” to komedia kryminalna okraszona popularnymi piosenkami (z repertuaru m.in. Perfect, Manaam, Bajm czy Krzysztofa Krawczyka), granymi na żywo przez doskonałych toruńskich muzyków. Akcja toczy się w kabaretowych oparach absurdu, który przecież coraz częściej towarzyszy nam w życiu codziennym. To doskonała propozycja dla wszystkich widzów zmęczonych izolacją, stęsknionych za teatrem, a jednocześnie spragnionych relaksu i odrobiny wytchnienia od codzienności.

 • godz. 20.00-23.30 Nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego

Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. Oglądanie rozświetlonej starówki, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ostatnie wejście na wieżę przewidziano na godzinę 23.30.
Bilety: 17 zł (normalny) oraz 12 zł (ulgowy) do kupienia w kasach muzeum lub ONLINE

15 sierpnia (sobota)

 • godz. 10.00 rajd rowerowy „Toruńskie ślady wojsk balonowych”, start przy Wydziale Matematyki i Informatyki UMK
 • godz. 10.00-18.00 Dzień Otwarty w Muzeum Twierdzy Toruń

Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz. Chętni będą mogli poruszać się po dziedzińcu oraz zajrzeć przez okna i zobaczyć tworzące się ekspozycje. Obejrzą m.in. odlewnię z widokiem na repliki historycznych armat, salę z repliką fortecznego karabinu maszynowego MG 08, salę z makietami obiektów fortecznych, salę z manekinami do dioramy z okresu walk o Toruń w 1813 roku. W kawiarni będzie można obejrzeć filmy ukazujące prace remontowe w twierdzy.
Wstęp na zwiedzanie jest wolny. W przypadku dużej ilości chętnych wolontariusze będą kierować ruchem, by zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

 • godz. 10.00 Spacery Tematyczne po Toruniu: Ślady Napoleona w Toruniu (w dniu jego urodzin), miejsce zbiórki: Brama Mostowa

Wojska Wielkiej Armii napoleońskiej pojawiły się pod Toruniem na lewym brzegu Wisły w końcu listopada 1806 r., a więc wkrótce po klęsce Prus pod Jeną i Auerstädt, jednak dopiero 6 grudnia wkroczyły do opuszczonego przez armię pruską Torunia, przy niemałej pomocy Polaków – flisaków. Okres napoleoński, mimo iż Torunianie uczcili wielkiego wodza nazwaniem jego imieniem głównej ulicy miasta, wcale nie był szczęśliwy. Toruń, który razem z Gdańskiem zawdzięczał Napoleonowi przyłączenie do Księstwa Warszawskiego, tak naprawdę został w tym okresie zrujnowany. Tematem przewodnim tegorocznego spaceru będą toruńskie historie żołnierzy napoleońskich. Opowiemy o tym, jak jak pobyt w Toruniu wspominali napoleońscy pamiętnikarze, jakie wydarzenia wywarły na nich największe wrażenie i jaki wpływ na miasto miała epoka napoleońska. Prowadzenie: Adam Paczuski
Bilety: 8 zł. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (liczba miejsc ograniczona)

 • godz. 11.00-21.30 Festiwal Wisły, Bulwar Filadelfijski, teren przy Zamku Dybowskim (także 16.08.)

Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji festiwalu. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
Festiwal Wisły to największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Impreza angażuje kolejne nadwiślańskie ośrodki połączone rzeką tak ważną dla Polaków.
W tym roku festiwal rozpocznie się 14 sierpnia w Bobrownikach, niewielkiej wsi na prawym brzegu Wisły, poniżej Włocławka. Okazja jest wyjątkowa: dokładnie w tym miejscu sto lat wcześniej, bolszewicy przekroczyli Wisłę. Stało się to tylko tu na całej długości rzeki. Pierwszy dzień festiwalu upamiętnieni wydarzenia, które wielu uznaje za dosłowny cud nad Wisłą.
W drugim dniu Festiwalu, 15 sierpnia, impreza przeniesie się do Torunia. Poza łodziami festiwalowymi z Bobrownik ruszą Regaty Długodystansowe na Wiśle. Sportowe jachty żaglowe będą finiszować w Toruniu w trakcie imprezy. Jarmark „Nadwiślańskie Smaki” i stoiska edukacyjne oraz rękodzieło pojawią się na prawym brzegu Wisły, wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego aż do Przystani Toruń i portu AZS. Po lewej stronie Wisły ożyje przywracana właśnie plaża na wysokości Zamku Dybowskiego. Planowane są koncerty, gry, pokazy - od siatkówki po badmintona, od jogi po aikido.
16 sierpnia Festiwal Wisły skoncentruje się na prawym brzegu Wisły. Uroczysta parada statków i łodzi biorących udział w FW20 odbędzie się wyjątkowo z udziałem bębnów. Towarzyszyć one będą też młodym adeptom flisactwa, uczestnikom „Frycowego”, spektaklu przywracającego dawną tradycję, który pokazany zostanie na Rynku Staromiejskim. Po raz pierwszy atrakcje na Festiwalu przygotowały muzea. Będzie też można zwiedzić zabytkową Barkę Lemara. Imprezę zakończy koncert.
Szczegółowe informacje

 • godz. 11.45 Weekendowe zwiedzanie regularne: Średniowieczne Stare Miasto

Trasa obejmuje tylko Stare Miasto, a więc jedną z trzech części średniowiecznego historycznego centrum Torunia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie tą trasą nie obejmuje zamku krzyżackiego oraz średniowiecznego Nowego Miasta.
Wycieczka nie przewiduje wejść płatnych do obiektów. Czas zwiedzania: 3 godz.
Cena: 20 zł, zapisy: tel. 56 62-10-232 lub: 66-00 61-352

 • godz. 12.00 Msza św. w intencji Ojczyzny, Kościół Garnizonowy, pl. św. Katarzyny
 • godz. 13.30 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • godz. 18.00 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”: Koncert z okazji 100. rocznicy Cudu Nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Wystąpią: Krzysztof Herdzin – dyrygent, Toruńska Orkiestra Symfoniczna
W programie: Suita polskiej muzyki filmowej m.in.: Pianista, Pan Tadeusz, Faraon, Ogniem i mieczem, Chłopi, Noce i dnie, Bandyta. Suita tematow filmowych Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, m.in.: Janosik, Alternatywy 4, Stawka większa niż życie, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem drugą wojnę światową.
Bilety 30 zł

 • godz. 18.00 Koncert zespołu Slavic Voices, Zamek Krzyżacki

Z okazji obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej plenerowy koncert zespołu Slavic Voice z retrospekcją polskiej przedwojennej piosenki filmowej. Usłyszymy pełne uroku i magii lat 30. przeboje z repertuaru Hanki Ordonówny, Jana Kiepury, Eugeniusza Bodo. Utwory, m.in. „Na pierwszy znak”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „W starym kinie”, które wspominamy z sentymentem z czarno-białych projekcji. Wykonawcy: Michał Hajduczenia – baryton, kontrabas, prowadzenie, Magdalena Cysewska – sopran, Robert Matusiak– fortepian, Jędrzej Rochecki – skrzypce.
Wstęp wolny

 • godz. 19.30 Zdumiewające dzieje Torunia

Oprowadzanie po Toruniu. Spotkanie przy pomniku Kopernika. Szukaj przewodnika w pomarańczowej koszulce. Grupy do 25 osób.
Zapisz się wcześniej (tel. 695-639-166) lub przyjdź na miejsce zbiórki po pomnikiem Kopernika. Cena: 10 zł/os (dzieci do 9 lat gratis)

 • godz. 20.00 Świętojański Festiwal Organowy, katedra śś. Janów

Wystąpi: Roman Perucki
Wstęp wolny

 • godz. 20.00-23.30 Nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego

(szczegóły wyżej)

 • Sztuka plakatu muzealnego, wystawa czynna do 15.11., Ratusz Staromiejski

Plakat będący niemal od zawsze nieodłącznym, podstawowym elementem reklamy z racji swego promocyjnego charakteru nierzadko bywa lekceważony przez odbiorcę, który zwraca uwagę jedynie na zawarte na nim informacje, pomijając przy tym trud włożony w jego wykonanie oraz pomysłowość artysty. Nierzadko jednak grafik, malarz, rysownik popisuje się nie lada artyzmem i tworzy małe dzieło sztuki, które zasługuje na osobne uznanie. Ekspozycja ma na celu zaprezentowanie wyjątkowych plakatów, które na przestrzeni ostatnich 70 lat promowały wydarzenia oraz wystawy organizowane przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Przygotowano te nietypowe, najbardziej reprezentacyjne dla danego okresu, wykonane przeróżnymi technikami prace, które od dekad zdobią toruńskie słupy reklamowe oraz gabloty zachęcając równocześnie do wizyty w muzeum.
Ekspozycja to również podróż przez historię, swoista kronika dokumentująca życie kulturalne Torunia. Chronologiczny układ plakatów dobrze oddaje zmiany społeczne i polityczne, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat.
Z racji lokalnego charakteru prezentowanych dzieł na wystawie znalazły się prace osób związanych głównie z toruńskim światkiem artystycznym m.in. Krzysztofa Deczyńskiego, Tomasza Pietrzyka, Jacka Nawrockiego, Małgorzaty Sobeckiej czy Stanisława Lackowskiego.


16 sierpnia (niedziela)

 • godz. 9.00-21.30 Festiwal Wisły, Bulwar Filadelfijski

Szczegółowe informacje http://festiwalwisly.pl/

 • godz. 10.00 – 14.00 Pokaz sprzętu wojskowego, Zamek Krzyżacki

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zapraszają na festyn wojskowy z pokazem sprzętu wojskowego w Fosie Południowej.
Wstęp wolny

 • godz. 12.00 Czerwony Kapturek, Teatr Baj Pomorski

Reżyseria: Andrzej Zaborski. Wszyscy znają bajkę o Czerwonym Kapturku, lecz czy wszyscy chcą i lubią ją opowiadać? A gdyby tak jeszcze dać szansę, aby samo bohaterowie opowiedzieli o swoim losie? Jaki mają stosunek do zdarzeń toczących się w opowieści. Bo czy to przyjemnie jest, na przykład, zostać połkniętym przez wilka i siedzieć długo w jego brzuchu, gdzie ciemno i brak telewizora? I czy gajowy na pewno przyjdzie na czas?
Bilety: 26 zł, ulgowy 24 zł, grupowy 22 zł