Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

alejka w parku osiedlowym Na Skarpie, fot. Sławomir Kowalski

Oprócz infrastruktury mieszkaniowej niezwykle ważnym elementem toruńskich osiedli są tereny zielone i obszary służące rekreacji. Zrewitalizowany park miejski za pawilonem Maciej na osiedlu Na Skarpie to miejsce, z którego bardzo chętnie korzystają mieszkańcy.

Zagospodarowanie terenu parku uzgadniane było z mieszkańcami osiedla podczas konsultacji „Zielony Toruń” i przy projektowaniu obszaru wzięto pod uwagę ich sugestie. Dwa lata po zakończeniu prac widać wyraźnie, że jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez młodszych, jak i starszych przedstawicieli lokalnej społeczności. Dla każdego bowiem przewidziano szereg atrakcji.

Koncepcja zagospodarowania parku podzieliła obszar na dwie podstawowe funkcje: wypoczynkową i integracji mieszkańców oraz rekreacyjno-sportową. Osoby preferujące spokojny wypoczynek mają do dyspozycji alejki spacerowe, ławeczki i stoły do gry w szachy. Jest też niewielki amfiteatr. Aktywni mogą poćwiczyć na siłowni zewnętrznej, pograć w ping-ponga i skorzystać z oznakowanych ścieżek rowerowych, zaś zimą zjeżdżać z górki saneczkowej. Rodzice z dziećmi korzystają z nowocześnie urządzonego placu zabaw z wydzieloną strefą dla najmłodszych, zaś właściciele psów wyprowadzają swoich pupili do wydzielonego wybiegu.

Prace objęły także rewitalizację zieleni parkowej. Nasadzono nowe drzewa i krzewy, zasiano trawniki, a kwietniki cieszą oko bylinami i trawami ozdobnymi. Park jest wyposażony w stojaki na rowery i betonowe kosze na śmieci, a dzięki oświetleniu i kamerom monitoringu można się w nim czuć bezpiecznie.