Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na toruńskim Rynku Staromiejskim uczciło 19 lutego 2021 r. 548. rocznicę urodzin astronoma.

Tego dnia patronalne Święto Uczelni obchodzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne obchody z racji pandemii koronawirusa mają dużo skromniejszy, niż w latach ubiegłych, charakter. Tradycyjny, barwny pochód społeczności akademickiej przez toruńską starówkę i spotkanie pod pomnikiem Kopernika zastąpił krótki przemarsz spod Collegium Maximum i złożenie kwiatów u stóp patrona UMK przez delegację z udziałem przedstawicieli parlamentu, uczelni, miasta i województwa. W spotkaniu wzięli udział m.in.: wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczacy Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz, jako gospodarz uroczystości, rektor UMK prof. Andrzej Sokala wraz z reprezentacją Senatu UMK.

Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z tradycyjnej uroczystości akademickiej w Auli UMK, a przygotowanych z tej okazji wystąpień honorowych gości można wysłuchać na stronie internetowej uniwersytetu.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawet najlepiej zorganizowany proces kształcenia na odległość nigdy nie zastąpi zdobywania wiedzy w sali wykładowej. Bo studia to przede wszystkim czas osobistych kontaktów ze swoimi mistrzami i przyjaciółmi, które wpływają na całe nasze przyszłe życie. Sposób, w jaki obchodzimy w tym roku Święto Uniwersytetu, jest symbolem tych wszystkich ograniczeń i wyrzeczeń, z którymi musimy godzić się od miesięcy - mówi rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

Z okazji Święta Uczelni dyplomy potwierdzające uzyskanie awansu naukowego na wyższe stopnie naukowe otrzymało na UMK 120 doktorów i 40 doktorów habilitowanych. Poznaliśmy również laureata międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, którym został profesor Hans Joachim Schellnhuber, fizyk teoretyk i fizyk atmosfery, badacz zmian klimatu i ich skutków.

- Kopernik był, jest i na zawsze pozostanie gwiazdą pierwszej wielkościmówi prezydent Torunia Michał Zaleski - Rangę tego symbolu – gwiazdy - przeżywamy najmocniej oczywiście w dniu dzisiejszym, zarówno z racji Święta Uczelni, jak i Krajowego Dnia Nauki Polskiej.

Wystąpienie Prezydenta Miasta Torunia z okazji Święta Uczelni 2021

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to dzisiaj 22 tys. studentów i blisko 4300 pracowników, w tym ponad 2200 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy), prowadzi 112 kierunków studiów, 55 studiów podyplomowych, 25 rodzajów studiów doktoranckich, 27 kursów dokształcających i 5 dziedzinowych szkół doktorskich. UMK ma też ambitne plany rozwojowe. Na otwarcie czeka już Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, a w budowie są Centrum Nauk Technicznych i Centrum Weterynarii. Rozbudowywane jest również Uniwersyteckie Centrum Sportowe.


To nie koniec uroczystych obchodów urodzinowych 19 lutego. W ramach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu Dies Natalis Copernici dzisiaj o godz. 17.00 odbędzie się debata online pod hasłem "Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?". Wezmą w niej udział:

  • prof. dr hab. Krzysztof Mikulski - dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK, Prezes ToMiTo,
  • prof. dr hab. Maria Lewicka - dyrektorka Instytutu Psychologii UMK, kierownik katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej UMK,
  • dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, Instytut Astronomii UMK, red. naczelny miesięcznika Urania, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego,
  • dr hab. Adam Kola, prof. UMK Instytut Literaturoznawstwa UMK,
  • Szymon Spandowski, redaktor Nowości

Rozmowę moderować będzie Michał Kłosiński z Domu Mikołaja Kopernika.

Kolejną atrakcją wieczoru będzie koncert fortepianowy Mariana Veretylny z Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie Sonata fortepianowa, Suita bergamska, część trzecia „Światło Księżyca” Claude’a Debussy’ego oraz Sonata fortepianowa d-moll nr 17 op. 31 nr 2, tzw. „Burza”, część pierwsza Ludwiga van Beethovena.

Transmisja debaty i koncertu przeprowadzona zostanie na facebookowych profilach Muzeum Okręgowego w Toruniu (kliknij, aby przejść na profil) oraz Domu Mikołaja Kopernika (kliknij, aby przejść na profil).