Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Od rana w Toruniu pada marznący deszcz. Mimo posypywania piaskiem na toruńskich ulicach i chodnikach jest bardzo ślisko. Bądźmy ostrożni! AKTUALIZACJA z godz.15.00: gołoledź także z piątku na sobotę!

Jak zapowiadaliśmy, na dzisiejszy poranek 19 lutego 2021 r. meteorolodzy prognozowali możliwość wystąpienia w Toruniu zjawiska gołoledzi. Ma ono miejsce, gdy przy niskich, ujemnych temperaturach pada deszcz. Zamarzająca woda błyskawicznie tworzy warstwę lodu na wszystkich powierzchniach. Przekonali się o tym torunianie, którzy dzisiaj rano wyruszali do pracy. Przy temperaturze około -2 stopni Celsjusza na chodnikach, ulicach i samochodach mżawka zamieniła się w warstwę lodowego grylażu.

- Bardzo Państwa proszę o wyjątkową ostrożność, a seniorów i osoby nie w pełni sprawne o pozostanie w domu do godzin popołudniowych. W Toruniu jest dziś bardzo ślisko! - apeluje prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gołoledź to wyjątkowo nagłe i niebezpieczne zjawisko przyrodnicze, służby miejskie od rana intensywnie pracują nad ograniczeniem jego skutków, ale nie ma możliwości, aby w jednej chwili wszystkie chodniki zostały oczyszczone przy wciąż padającym i zamarzającym deszczu.

W całym mieście jest bardzo ślisko i nawet posypywanie piaskiem pomaga na krótko, bo na uszorstnionej nawierzchni po chwili znowu tworzy się lód. O godzinie 8.00 na toruńskie drogi wyjechało 6 solarek, a dwie godziny później jeszcze 4 dodatkowe.

Posypane zostały skrzyżowania, ostre zakręty, przejścia dla pieszych, zjazdy i pojazdy, mosty, wiadukty i estakady oraz drogi wlotowe do miasta - wylicza Ireneusz Makowski, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Sprzęt będzie jeździł po drogach I i II kategorii. Posypujemy też piachem wszystkie chodniki komunalne. Sytuacja na drogach nie jest łatwa, dlatego warto zdjąć nogę z gazu.

Ślisko także z piątku na sobotę 19/20 lutego!

Wydział Ochrony Ludności ostrzega, że oblodzenie chodników i nawierzchni dróg w Toruniu utrzyma się także od piątkowego wieczoru (19 lutego od godz.18.00) do sobotniego rana (20 lutego, do godz.9.00). Zjawisko gołoledzi może wystąpić w związku z opadami deszczu i prognozowaną temperaturą minimalną od -3C do 0C (przy gruncie nawet do -5C).

Informacje pogodowe dla naszego regionu przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

Fot. Adam Zakrzewski