W Toruniu doszło do dość nietypowego wypadku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że podczas wymijania się trzech cyklistów na ścieżce dla rowerów doszło do zderzenia. Jeden z rowerzystów odniósł obrażenia ciała. Okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratury.

Wczoraj (9.06.21) około 19:40 na ul. Konstytucji  3 Maja (na wysokości Ligi Polskiej) w Toruniu doszło do wypadku z udziałem trzech rowerzystów. Ze wstępnych ustaleń policjantów toruńskiej "drogówki" wynika, że 70-letnia kobieta oraz dwóch mężczyzn w wieku 71 i 27 lat zderzyli się na ścieżce rowerowej w wyniku wykonania nieprawidłowego manewru wymijania. Najstarszy z uczestników – 71-latek doznał obrażeń ciała. Szczegółowe okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają teraz policjanci pod nadzorem prokuratury.

Policjanci apelują o rozwagę i noszenie elementów poprawiających bezpieczeństwo podczas rowerowych wycieczek.

Dobry kask to podstawa!

Pamiętajmy, że kask nie chroni nas przed upadkiem lub kolizją ale w razie takiego zdarzenia znacząco zwiększa nasze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Kaski projektowane są do pojedynczych uderzeń. Jeśli miało miejsce zdarzenie, podczas którego kask został uderzony należy go wymienić na nowy. Nigdy nie należy używać kasku, który brał udział w wypadku, gdyż jego parametry ochronne są znacząco obniżone. Pamiętajmy także o odpowiednim dopasowaniu. Rodzice powinni pamiętać o tym, by nigdy nie kupować dla dziecka kasku na wyrost (z założeniem, że głowa dziecka urośnie). Kask powinien być dobrany do wieku i rozmiaru głowy dziecka. Jeśli urządzenie posiada elementy regulujące należy ustawić je w ten sposób, by kask nie spadał na czoło i nie był za bardzo odchylony do tyłu. Pamiętajmy, że paski nie mogą być zbyt luźnie. Kask powinien być zamocowany centralnie na głowie, tak aby przód kasku zakrywał czoło (dwa palce nad łukiem brwiowym). Zapewni to właściwą ochronę przedniej części głowy. Nigdy nie należy wkładać innych nakryć głowy pod kask (np. czapek lub nauszników). W razie uderzenia takie nakrycie głowy może osłabić właściwości ochronne kasku.

Po zmroku swoje bezpieczeństwo na rowerze możemy poprawić przez noszenie elementów odblaskowych.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku rowerzysta ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  na bezpieczną reakcję.

Autor: asp. Wojciech Chrostowski
Publikacja: Kamila Ogonowska