Kwestia utraty dokumentów tożsamości, czy kart płatniczych i konsekwencje tego zdarzenia nie zwracają naszej uwagi na co dzień. W momencie, kiedy orientujemy się, że je utraciliśmy, zwykle nie wiemy, co powinniśmy zrobić. Policjanci apelują, by w razie takiej sytuacji działać, zastrzegając dokumenty poprzez system zastrzegania oraz pod specjalnym numerem telefonu.

Problem utraty dokumentów i ich konsekwencje zazwyczaj nie zaprzątają naszej uwagi. Dopiero kiedy je zgubimy, padniemy ofiarami kradzieży, włamania do mieszkania lub z powodu roztargnienia zostawimy je w miejscu, które może zainteresować złodzieja, zaczynamy zdawać  sobie sprawę, jak wielka szkoda nas dotknęła. To może nieść za sobą kolejne poważniejsze konsekwencje w postaci np. zadłużeń na nasze nazwisko. Aby zapobiec przestępstwom z wykorzystaniem utraconych dokumentów i kart płatniczych działa specjalny system „Dokumenty Zastrzeżone”, mający na celu szybkie zastrzeganie dokumentów praktycznie w każdej placówce bankowej. Do tego celu został stworzony jeden  specjalny numer telefonu, który bardzo łatwo zapamiętać  (+48) 828 828 828. Dzwoniąc pod ten numer, możemy szybko zablokować karty płatnicze, bez znaczenia w jakim banku  posiadamy konto, a także, jeśli takiego konta nie mamy w ogóle.

 

Policjanci informują, że w razie straty ważnych dokumentów:

 

·        Natychmiast poinformuj placówkę banku o sytuacji i zastrzeż dokumenty w Systemie „Dokumenty Zastrzeżone” lub pod numerem telefonu (+48) 828 828 828

·        Powiadom policję w przypadku, gdy utrata była następstwem przestępstwa

·        Powiadom odpowiedni organ gminny lub placówkę konsularną o utracie dokumentu i konieczności wyrobienia nowego

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl