Zawiasy do szkła to niezastąpione okucia przy montażu drzwi szklanych, bardzo popularnych w biurach i sklepach, a także coraz częściej stosowanych w domach, np. w przypadku kabin prysznicowych na wymiar. Jakie rodzaje zawiasów stosuje się do tego typu materiału oraz jak dobrać właściwe okucie?
Typy zawiasów do szkła – bez wiercenia lub do szkła otworowanego
Drzwi szklane wymagają specjalnego typu okuć, które nie tylko zapewnią wrażliwemu materiałowi solidny i bezpieczny montaż, ale także nie będą wywierały na nim obciążenia, które mogłoby doprowadzić do jego pęknięcia. Zawiasy do szkła są najważniejszym rodzajem okuć, odpowiadającym zarówno za montaż, jak i nadanie drzwiom ich funkcji. Znajdują szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je w przypadku drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, a także drzwi prysznicowych, dopasowanych do kabin na wymiar. Szklane drzwi wykorzystuje się coraz częściej w budownictwie różnego typu, ze względu na ich liczne zalety – są bardzo efektowne i świetnie pasują do nowoczesnego stylu, dają wrażenie większej przestrzeni, optycznie powiększając wnętrza (co często wykorzystuje się w biurach) oraz wpuszczają do wnętrza dużo światła. Bezpieczeństwo i wygoda ich użytkowania zależy właśnie od dobrania odpowiednich zawiasów do szkła.
Zawiasy do szkła występują w dwóch rodzajach – wyróżniamy modele przelotowe, stosowane w szkle otworowanym, oraz nieprzelotowe, przy których nie trzeba nawiercać materiału. To, jakie okucia zostaną zastosowane przy danym modelu drzwi, musi być wiadome od początku – hartowanej i laminowanej tafli szkła nie można już nawiercać, dlatego otwory muszą zostać zaplanowane we wstępnym procesie obróbki. Co więcej, w przypadku wielu okuć otwory powinny zostać wykonane na wymiar, tak, by były dobrze do nich dopasowane. Zawiasy przelotowe są w takim przypadku umieszczane w cylindrycznych lub stożkowych otworach. Muszą być przy tym dopasowane do grubości materiału.
Zawiasy do szkła bez wiercenia, czyli modele nieprzelotowe, dzielą się na dwa typy – klejone i zaciskowe. Częściej stosuje się drugi model – pozwala na solidne osadzenie materiału w okuciu, przy czym wykorzystuje także specjalne uszczelki, które są bardziej przyjazne dla szklanej powierzchni. Warto pamiętać, że na szkło nie może być wywierany zbyt mocny docisk, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jego pęknięcia – ten parametr powinien zostać dobrany zgodnie z zaleceniami producenta.
Zawiasy do szkła do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych
Drzwi szklane są stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – zastosowane w nich okucia powinny być więc dopasowane do warunków, na które będą narażone. Oczywiście bardziej wytrzymałe modele muszą być zastosowane w przypadku drzwi zewnętrznych – szklane wejścia często są stosowane w sklepach, restauracjach i innych lokalach użytkowych. Są one narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym wilgoci i skrajnych temperatur, które zniszczyłyby okucia ze zwykłych materiałów. Z tego względu stosuje się produkty ze stali nierdzewnej lub aluminium, które są odporne na działanie wilgoci i innych szkodliwych czynników.
Drzwi wewnętrzne za to również wymagają specjalnych rozwiązań, które zadbają o ich trwałość. Wykorzystuje się w ich przypadku często zawiasy do szkła z samozamykaczem, które spowalniają zamykanie i otwieranie skrzydła oraz nie dopuszczają do tego, by pozostało ono otwarte, co mogłoby doprowadzić do wypadku. Samozamykacze są w takim przypadku zamieszczane w zawiasach dolnych, przy podłodze; posiadają możliwość regulacji siły i czasu zamykania.
Warto wspomnieć również o drzwiach prysznicowych, stosowanych w kabinach wykonywanych na wymiar. Łazienka jest również środowiskiem o wysokim poziomie wilgoci, a okucia w drzwiach tego typu są bezpośrednio narażone na działanie wody. Z tego względu muszą to być bezwzględnie zawiasy odporne na korozję, wykonane ze stali nierdzewnej lub niklowane.