W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. Zdaniem historyków przesądziła ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. To osiemnasta z przełomowych bitew w historii świata.

- Święto Wojska Polskiego nawiązuje do tradycji II Rzeczpospolitej - powiedział dowódca Garnizonu Toruń płk Dariusz Adamczyk. - 99 lat temu na przedpolach Warszawy odrodzona armia polska odniosła spektakularne zwycięstwo nad wojskami bolszewickimi, które zagrażały dopiero odzyskanej niepodległości Państwa Polskiego. Wśród wszystkich wydarzeń przebogatej, choć często tragicznej historii naszego kraju właśnie ta moim zdaniem najważniejsza bitwa w dziejach Europy w szczególny sposób zapada w umysłach Polaków i Europejczyków.

W Toruniu oficjalne uroczystości Święta Wojska Polskiego poprzedziła msza święta za ojczyznę i Wojsko Polskie odprawiona w Kościele Garnizonowym oraz przemarsz pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbył się apel wojskowy, przemówienia gości honorowych i mianowanie żołnierzy na wyższe stopnie. Ponadto decyzją ministra obrony narodowej złoty medal za zasługi obronności kraju przyznano Kazimierze Stańczuk.

- To spotkanie potwierdza, że zawsze ceniliśmy żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Stale widzimy ich pośród nas, ufających sile i wartości pełnionej służby. W naszych oczach są ostoją polskiego honoru i bezgranicznego poświęcenia. Dlatego właśnie podziwiamy toruńskich artylerzystów. Całej polskiej armii Toruń kłania się nisko i oddaje należne honory w dniu żołnierskiego święta. Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za życzliwość dla instytucji i toruńskiego życia publicznego, za wspieranie pamięci narodowej, pełnienie funkcji reprezentatywnych i honorowych. Artyleryjski Toruń zawsze będzie traktować swoich żołnierzy jako wybranych i doborowych obywateli. Czołem żołnierze!

Święto Wojska Polskiego było również dobrą okazją, by spędzić czas rodzinnie czy ze znajomymi w patriotycznym duchu. Po południu w fosie południowej Zamku Krzyżackiego odbywał się piknik historyczno-wojskowy. Tam można było m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzęt wojskowy, a także wziąć udział w koncercie kapeli Gniewkowianie.

tekst: Mateusz Bąk

fot. Adam Zakrzewski