Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, termin oraz forma warsztatu Design Thinking uległ zmianie.
Warsztat odbędzie się online 10 listopada 2020 r. w godzinach 17:00-20:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy zalogować się na platformie ZOOM 5 minut przed rozpoczęciem warsztatu.
Aby przejść na platformę ZOOM kliknij tutaj
. Pierwotnie warsztat miał się odbyć też w poniedziałek 9 listopada. Osoby, które zapisały się na ten termin, zostały poinformowane o zmianach.Tzw. Jar to największe osiedle w północnej części Torunia. Docelowo zamieszkiwać ma je blisko 20 tys. osób. Zostało ono zaplanowane przede wszystkim z myślą o potrzebach mieszkańców, przy jednoczesnym poszanowaniu wartości przyrodniczo-krajobrazowych i historycznych tego terenu. Stąd też w planach zagospodarowania Jaru duży nacisk położono na ochronę terenów wartościowych przyrodniczo i kulturowo: obszar historycznego fortu stanowiącego element zewnętrznego pierścienia warownego dawnej Twierdzy Toruń, lasy i tereny zadrzewione, istniejące oczko wodne oraz inne tereny otwarte, częściowo wpisując je w strukturę planowanego osiedla mieszkaniowego.
Na osiedlu Jar znajduje się mnóstwo terenów zielonych, głównie o charakterze leśnym oraz leśno-parkowym, przystosowanych zarówno do odpoczynku, jak i rekreacji. Nowych mieszkańców osiedle to przyciąga przede wszystkim bliskością przyrody, spokojem oraz właśnie doskonale zagospodarowanymi terenami rekreacyjnymi.
Jednak problemem, który dotyka mieszkańców Jaru niemal od początków powstania osiedla, są śmieci, które niszczą krajobraz terenów zielonych oraz lasów. Nie brakuje wśród nich setek drobnych plastikowych opakowań, pozostałości po spożywanych posiłkach, a także całych skupisk worków wypełnionych śmieciami, tworzących dzikie wysypiska.
Co w ramach projektu?
Jak wspomniano na początku, celem projektu jest wypracowane optymalnych rozwiązań służących utrzymaniu czystości na ternach rekreacyjnych w obrębie tzw. osiedla Jar. Docelowo, w ramach projektu będziemy chcieli podjąć próbę wypracowania mechanizmów budowania współodpowiedzialności mieszkańców za utrzymanie porządku na miejskich terenach rekreacyjnych.
Zadanie będzie realizowane w sposób partycypacyjny, z udziałem mieszkańców i w oparciu o metodę Design Thinking. Uczestnikami całej procedury są oczywiście użytkownicy - w tym przypadku mieszkańcy tzw. osiedla Jar oraz grono specjalistów, którzy mogą wnieść do działania swoją wiedzę i doświadczenie z zakresu tematyki będącej przedmiotem całego procesu.
Więcej o projekcie przeczytasz na stronie internetowej
Konsultacji Społecznych, aby przejść do strony kliknij tutaj
.Koronawirus, informacje lokalne
Funkcjonowanie miasta