
SZTUKA FOTOGRAFII
Analogowe aparaty fotograficzne
z czasów PRL
Około sześciu milionów aparatów produkcji sowieckiej trafiło do Polski w ciągu czterech dekad epoki PRL-u. Jednym z nich była bardzo popularna Smena. Najczęście to właśnie od Smeny rozpoczynała się przygoda z fotografią ówczesnej młodzieży. Od Smeny rozpoczyna się również opowieść Stanisława Jasińskiego o aparatach fotograficznych czasów PRL. W pierwszej części wykładu on-line pojawiają się też inni bohaterowie, dwie bardziej zaawansowane konstrukcje: Start i Fed. Multimedialny wykład Analogowe aparaty fotograficzne z czasów PRL część I. to dalszy ciąg opowieści Stanisława Jasińskiego o ewolucji narzędzi fotograficznych.
W kolejnych odcinkach przedstawione zostaną aparaty produkowane z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Pierwszym skojarzeniem z określeniem „profesjonalne aparaty fotograficzne” są narzędzia służące twórcom: fotografikom czy szerzej: plastykom, artystom wizualnym. Jednak, jak podkreśla Stanisław Jasiński, czas zimnej wojny sprzyjał rozwojowi techniki wojskowej i technik szpiegowskich, w tym również narzędzi fotograficznych. Z czasem takie „profesjonalne” konstrukcje trafiały w ręce cywili: fotoreporterów, autorów fotografii dokumentalnej, ale też artystów.
Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.
Kiedy: 20 listopada 2020 r., godz. 19.00
Gdzie: platforma YouTube