Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, którego podstawowym celem jest dostarczenie szczepionek i przeprowadzenie szczepień Polaków.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:
• bezpiecznych i skutecznych,
• w wystarczającej ilości,
• w możliwie jak najkrótszym czasie,
• darmowych,
• dobrowolnych,
• łatwo dostępnych.

Do pobrania:

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 - dokument

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, oraz nauczyciele.

Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzona

została nowa strona internetowa

– na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Wkrótce zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować tam swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.

Kategoria:

Ważne źródła informacji, infolinie