Dzieci klas I-III od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. wracają do nauki stacjonarnej. Szkoły mają tydzień na przygotowanie się do wznowienia działania i zapewnienia dzieciom i nauczyciolom bezpieczeństwa sanitarnego według wytycznych rządu.
Decyzja w tej sprawie została ogłoszona w poniedziałek 11 stycznia 2021 r. w godzinach popołudniowych. Jak zapewnia MEiN, została podjęta po konsultacjach i przygotowaniu wytycznych sanitarnych.
- Nauczanie zdalne w klasach I-III jest trudne i takie nauczanie przynosi najwięcej efektów, gdy odbywa się stacjonarnie. Podczas grudnia i na początku stycznia odbyliśmy szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
W najbliższych godzinach do szkół trafią szczegółowe wytyczne o wymogach sanitarnych dotyczących nauki w najmłodszych klasach. W dużej mierze opierają się one na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Przypomnijmy, że do tej pory stacjonarne nauczanie w szkołach było ograniczone (z pewnymi wyjątkami) do 3 stycznia 2021 r. Do świąt uczniowie odbywali lekcje zdalne, od 23 grudnia do 3 stycznia mieli przerwę świąteczną, a obecnie od 4 do 17 stycznia ferie zimowe – w tym samym terminie dla wszystkich województw. Po decyzji rządu 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I-III mają wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach.
W poniedziałek 11 stycznia w całym kraju, także w Toruniu, rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im dobrowolnie poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół.
Pozostałe ograniczenia bez zmian
Inne obostrzenia związane z pandemią SARS-CoV-2 pozostają niezmienione, w tym wprowadzone od 28 grudnia 2020 r. Nadal ograniczone jest funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte są w nich tylko sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
Hotele są dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Dla pozostałych klientów sa zamknięte, także dla osób podróżujących służbowo.
Zamknięte są stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa dostępna jest jedynie w ramach sportu zawodowego.
Obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
Przedłużone są także wcześniejsze zasady i ograniczenia:
- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
Więcej na ten temat przeczytasz na oficjalnym portalu rządowym -
przejdź do serwisu
.Fot. Slawomir Kowalski
Koronawirus, informacje lokalne