zdjęcie mężczyzny odśnieżającego chodnik

Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.

Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości – przypominają strażnicy miejscy.

Wiąże się to z także z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom poruszającym się po chodnikach przylegających do nieruchomości w warunkach zimowych. Stąd konieczność ich odśnieżania, odladzania, usuwania błota i innych zanieczyszczeń, by umożliwić swobodną komunikację oraz nie narażać korzystających z ciągu na ryzyko poślizgnięcia i urazów.

Usunięty śnieg oraz lód mogą być pryzmowane na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej w sposób nieutrudniający ruchu pieszym. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi np. piaskiem, bez stosowania środków chemicznych.

Sople lodowe i nawisy śniegu z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami należy również usuwać niezwłocznie po ich powstaniu.

Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Na osoby niewywiązujące się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.