W dzisiejszych czasach korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej powszechne. Możliwość wytwarzania energii na własny użytek w połączeniu z brakiem emisji gazów cieplarnianych przykuwa uwagę coraz szerszego grona osób. Jednak niektórzy mogą poddawać pod wątpliwość zasadność zastosowania fotowoltaiki w Polsce, ze względu na klimat. Warto zatem wiedzieć czy, a jeśli tak, to jak bardzo panele fotowoltaiczne w Polsce są wydajne.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Zgodnie z definicją panele fotowoltaiczne (inacz. panele PV) to podstawowy element całej instalacji fotowoltaicznej. Są one zbudowane z krzemowych ogniw fotowoltaicznych i pełnią kluczową rolę w zamianie energii słonecznej na prąd elektryczny. Sam proces produkcji energii wynika z wprawienia w ruch elektronów na powierzchni paneli fotowoltaicznych przez energię światła słonecznego (fotonów) padającą pod odpowiednim kątem na te panele.
Dzięki temu, iż energia słoneczna jest wchłaniana przez elektrony powstaje natężenie - a w konsekwencji - prąd o natężeniu stałym. Następnie inwerter (falownik) umożliwia zamianę prądu o natężeniu stałym w prąd o natężeniu zmiennym. Ten z kolei trafia do sieci kabli, którymi już bezpośrednio prąd elektryczny płynie do odbiorcy np. gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.
Czy panele fotowoltaiczne mogą być wydajne w Polsce?
Część osób może zastanawiać się czy aby na pewno panele fotowoltaiczne są opłacalną inwestycją na długie lata. Głównym powodem ich wątpliwości okazuje się głównie klimat Polski - a dokładnie - mała liczba dni słonecznych, które są wymagane do efektywnej produkcji energii elektrycznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż to właśnie klimat m.in. Polski czy Niemiec oraz położenie geograficzne tych krajów sprawia, iż zestawy fotowoltaiczne są najbardziej wydajne.
Powodem tego jest fakt, iż im wyższa jest temperatura otaczająca panele słoneczne tym szybciej się one przegrzewają. Skutkiem tego jest stała konieczność schładzania ich co z kolei przekłada się na zmniejszoną ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Innymi słowy im więcej energii słonecznej pada na panele fotowoltaiczne oraz im ostrzejszy jest kąt ich padania tym mniej prądu można otrzymać z tego źródła. Dlatego też instalacje fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się w klimacie umiarkowanym ciepłym z relatywnie dużą ilością słonecznych dni w ciągu roku i mniejszym kącie padania promieni słonecznych.
Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych?
Poza główną zaletą zestawów fotowoltaicznych, które są szczególnie dostrzegane w Polsce, sama instalacja posiada szereg innych korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczają się:
- tania energia - prąd powstający z instalacji fotowoltaicznej to na dobrą sprawę bezpłatna energia, którego na Ziemi jest pod dostatkiem. Chodzi oczywiście o energię słoneczną, dzięki której koszt wyprodukowania i dostarczenia energii do gospodarstwa domowego zamyka się tak naprawdę w koszcie zakupu samego zestawu fotowoltaicznego;
- możliwość uzyskania dopłaty do zakupu instalacji fotowoltaicznej - dzięki rządowemu programowi "Mój prąd" każdy, kto złoży wniosek na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej może otrzymać do 5.000 złotych bezzwrotnej dotacji (jednak nie więcej niż 50% całości poniesionych kosztów w tą inwestycję). By takie wsparcie otrzymać wystarczy złożyć wniosek na program "Mój prą d" oraz przedstawić całość kosztów poniesionych przy zakupie i montażu instalacji;
- aspekt ekologiczny - ekologia jest w tym wypadku równie istotną korzyścią. Dzięki temu, iż zestawy fotowoltaiczne nie emitują gazów cieplarnianych można przeciwdziałać globalnemu ociepleniu jednocześnie ciesząc się praktycznie bezpłatną energię elektryczną produkowaną w bezpieczny sposób.
Bazując na powyżej przedstawionych argumentach można śmiało stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna jest jak odpowiednim rozwiązaniem, które jest bardzo wydajne w polskim klimacie. Dodatkowo bezpieczeństwo fotowoltaiki oraz adekwatnie optymalne ceny samej instalacji fotowoltaicznej tylko zachęcają do inwestycji w to rozwiązanie.