Wczoraj od godz. 16:00 przy Szosie Lubickiej w Toruniu wylot na Warszawę na kierowców czekały patrole ruchu drogowego i nie tylko. Wczorajszy czyli trzeci dzień akcji poświęcony był kierowcom aut. Akcja poświęcona była wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W akcję włączył się WORD w Toruniu, Mundurowy Klub Motorowy Rzeczpospolitej Polskiej, SAURONTEAM, ratownicy PCK, uczniowie klas policyjnych II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu.

Wczoraj (20.06.) od godz. 16:00 przy Szosie Lubickiej w Toruniu, wylot na Warszawę na  kierowców czekały  patrole ruchu drogowego i nie tylko. Wczorajszy czyli trzeci  dzień akcji poświęcony był kierowcom aut. Poprzednie dni poświęciliśmy kierowcom motocykli i motorowerów oraz pieszym i rowerzystom. Przedsięwzięcie zrealizowano  z inicjatywy  Komendanta Miejski Policji  w Toruniu  insp. Macieja Lewandowskiego i Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu Marka Staszczyka, w ramach przeprowadzenia działań z zakresu wczesnej prewencji w ruchu drogowym pod nazwą „Bezpieczne Wakacje” a w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo”.
Partnerami akcji wraz z policją przez wszystkie te dni było Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, Mundurowy Klub Motorowy Rzeczpospolitej Polskiej,  SAURONTEAM. W tych działaniach wspólnie z policjantami uczestniczyli też ratownicy PCK z pojazdem ratownictwa medycznego, umundurowani uczniowie klas policyjnych II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu.
Wczoraj  mieliśmy  już trzeci dzień działań. Przypomnijmy jednak. Pierwszego dnia w godzinach  od 10:00 – 13:00 w zatoce przy Szosie Lubickiej obok BP policjanci wraz z pozostałymi partnerami akcji czekali na przechodzących i przejeżdżających tamtędy pieszych, rowerzystów  i kierowców. Właśnie pierwszy dzień poświęcony był  niechronionym uczestnikom ruchu drogowego czyli pieszym i rowerzystom.
Drugiego dnia czyli we wtorek patrol Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Toruniu wraz z młodzieżą z klasy policyjnej pomiędzy godzinami 16:00 i 19:00 w zatoczce zachęcał do skorzystania z symulatora dachowania a ratownicy podpowiadali jak ratować czyjeś życie w sytuacji zagrożenia i udzielać instruktażu pierwszej pomocy przedmedycznej. 
Umundurowani uczniowie klasy policyjnej II LO, w rejonie przeprowadzania akcji, rozdawali ulotki o bezpieczeństwie oraz zachęcali wszystkich  do skorzystania z wszystkich przygotowanych stanowisk. Chętnym kierowcom pomagali przyklejać również naklejki „ Patrz w lusterka – MOTOCYKLE są wszędzie”. Motocykliści i motorowerzyści tego dnia byli wyposażani  w  odblaskowe szelki i opaski oraz ulotki ratownictwa medycznego.
 
Wczorajszego dnia policjanci skupili uwagę na kolejnej grupie uczestników ruchu drogowego czyli kierowcach. Ci bardzo chętnie korzystali z instruktażu przeprowadzanego przez ratowników medycznych , którzy podpowiadali aktualne standardy resuscytacji, ratowania dzieci i niemowląt oraz zachowania środków ostrożności jak również  z symulatora dachowania oraz ulotek przygotowanych na ten dzień
 Celem akcji było  uświadamianie, że jako użytkownicy dróg  wszyscy mamy równe prawa a jej główną i wciąż aktualną ideą jest  WZAJEMNY SZACUNEK NA DRODZE.
 
HASŁA  POMOCNICZE TO :
 
· SZANUJ  WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO – WSZYSCY MAMY RÓWNE PRAWO KORZYSTAĆ Z DRÓG.
· TRAKTUJ NA DRODZE INNYCH TAK JAKBYŚ SAM CHCIAŁ BYĆ TRAKTOWANY 
· KULTURA OSOBISTA TO TAKŻE KULTURA NA DRODZE
· RESPEKTUJ SWOJE PRAWA W RUCHU DROGOWYM, ALE ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ I UPEWNIJ SIĘ, ŻE KAŻDY MANEWR JEST  BEZPIECZNY DLA CIEBIE I INNYCH UŻYTKOWNIKÓW DROGI
 
 
Przypominamy, że głównymi przyczynami  zdarzeń drogowych jest:
 
1. Nieustąpienie pierwszeństwa   przejazdu lub na przejściu dla pieszych
2. Nadmierna prędkość a  także ta niedostosowana  do warunków panujących na drodze, która uniemożliwia bezpieczne kontynuowanie jazdy.
3. Nieprawidłowo wykonany   manewr wyprzedzania, omijania.
4. Niezachowanie właściwej odległości między pojazdami czyli  od pojazdu poprzedzającego.
5. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.
6. Nagłe wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.
 
 Policjanci ponawiają swoje apele: 
 
· Wyjeżdżajmy z domu przynajmniej kilka minut wcześniej ze względu na zwiększoną liczbę użytkowników dróg,
· O nadzwyczajną ostrożność do wszystkich , podczas poruszania się po po  przejściach , jezdniach i ścieżkach,poboczach
· Zbliżając się do skrzyżowań, dróg głównych oraz do innych pojazdów zachowujmy odpowiedni odstęp, abyśmy mogli bezpiecznie zatrzymać pojazd, którym się poruszmy. 
· Nie przeceniajmy możliwości własnych, naszego pojazdu, bo kilka sekund wyczekania na pusta drogę zaoszczędzi nam i innym kilkudziesięciominutowego a nawet  kilkugodzinnego usuwania skutków zdarzenia drogowego. 
· Maksymalnie skupmy uwagę na jeździe, znakach pionowych i poziomych oraz sygnalizatorach świetlnych. 
· Używając słuchawek, przynajmniej jedno ucho uwolnijmy   od słuchawki, abyś w odpowiednim czasie odebrał sygnały dawane przez innych uczestników ruchu. 
· Zjedź pojazdem na pobocze ,jeśli musisz użyć telefonu komórkowego.
· Dbajmy o swoją percepcję. Róbmy wszystko, aby nie rozpraszała nas głośna muzyka lub inne bodźce.
 
PAMIĘTAJMY, ŻE WSZYSCY JAKO UŻYTKOWNICY MAMY RÓWNE PRAWA. ZANIM JEDNAK WEJDZIEMY LUB WJEDZIEMY NA JEZDNIĘ UPEWNIJMY SIĘ, ŻE JEST ONA DLA NAS WOLNA.
 
                  SERDECZNIE DZIĘKUJMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ORAZ MEDIOM.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...