Lato w teatrze
„Chodź pomarzyć!”

Z radością ogłaszamy nabór na półkolonie artystyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat, które odbędą się od 24.06 do 6.07 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (56 665 22 755, w. 38) przyjmujemy od 13 do 27 maja 2019.

UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona.
Decyduje kolejność zgłoszeń oraz dołączenie wypowiedzi artystycznej uczestnika w dowolnej technice na temat marzeń „Gdybyś mógł/mogła wszystko, czego byś chciał/a dla siebie i innych dzieci?”.

Zgłoszenia może dokonać rodzic lub prawny opiekun dziecka, który:

– wypełni dokumenty wysłane w e-mailu zwrotnym oraz dostarczone do siedziby WOAK-u (ul. Szpitalna 8): kartę uczestnika, regulamin i niezbędne oświadczenia,

– dostarczy wykonaną przez uczestnika samodzielnie i ręcznie wypowiedź artystyczną na zadany temat.

„Marzenie jest programem życia.
Gdybyśmy je umieli odczytywać,
widzielibyśmy, że marzenia się spełniają”
(Janusz Korczak)

W trakcie tegorocznego „Lata w teatrze” uruchomimy procesy powstawania marzeń i wydobędziemy je na światło dzienne. Zachęcimy uczestników do podejmowania wyzwań. Podniesiemy rangę ich pomysłów, pytań i marzeń.

Zasygnalizujemy, że można realizować swoje potrzeby, a życie wypełnione marzeniami czyni codzienność bogatszą i ciekawszą. Dodaje skrzydeł, pozwala przekraczać własne granice.

Janusz Korczak budował z podopiecznymi postawę współodpowiedzialności i braterstwa, równych praw i obowiązków. Oddamy milusińskim znaczną część decyzyjności, ustalimy ich rządy, zaproponujemy dzień zamiany ról, zwołamy posiedzenia sejmu (codzienne rozmowy na ważne tematy).

Będziemy rozmawiać o życiu ludzi i przedmiotów, o tym, czy mają marzenia, a jeśli tak, to jakie. Wymyślimy razem bajki, skonstruujemy instrumenty recyklingowe, stworzymy dźwięki naszej mocy, poznamy ruch dodający wiary w siebie. Zadbamy też o relaks i wyciszenie uczestników. Zależy nam, by mieli szansę się zatrzymać, by mieli czas na marzenie i budowanie relacji ze sobą i z dorosłymi.

Finałem projektu będzie akcja przypominająca targowisko wymiany marzeń, stragan pomysłów, jarmark, który dzieci i młodzież wymyślą i zrealizują, podając dalej zdobyte umiejętności i wiedzę, co wzmocni ich poczucie własnej wartości i zachęci innych do marzeń.

Prowadzący zajęcia:

Kram „Cuda wianki”: warsztaty teatralne
Laura Słabińska

Kram „Majstersztyk”: warsztaty teatralno-cyrkowe
Rafał Cendrowski

Kram „Cuda na kiju”: warsztaty scenograficzno-plastyczne
Agnieszka Dąbrowska

Kram „Arcydziełko”: warsztaty plastyczno-literackie
Iwona Chmielewska

Kram „Muzyczne śnienie”: warsztaty muzyczno-konstruktorskie
Tomasz Cebo

Kram „Taneczne rarytasy”: warsztaty taneczno-akrobatyczne
Aron Ciesielski

Kram „Trele-morele”: warsztaty promocyjno-medialne
Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska

Warsztaty jogi
Mira Weręgowska

Kierownik półkolonii: Damian Droszcz

Wychowawcy: Dorota Bartnicka i Weronika Droszcz

Koordynator: Alicja Usowicz

*

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2019 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę

Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lu-biewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, „Dzieci Z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ”Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułko-wice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie „Biuro Sztuki” (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Caga-thos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Suwal-ski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.