W Toruniu rozpoczął się VI Międzynarodowy Kongres Azjatycki - najważniejsze w Europie Środkowej wydarzenie naukowe, kulturalne i biznesowe poświęcone Azji.

Wydarzenie odbywa się w Toruniu w dniach 16-17 maja 2019 roku w Toruniu. W Dworze Artusa w dniu 16 maja miało miejsce jego uroczyste otwarcie z udziałem ambasadorów i przedstawicieli takich krajów, jak Korea Południowa, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Indonezja, Tajlandia, Kurdystan, Uzbekistan, Chiny, a także przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, senatu, samorządu oraz przedsiębiorców.

- W zasadzie jest to 13. spotkanie, na samym początku przez 7 lat odbywały się konferencje W tym roku już po raz 6. spotykamy się w Toruniu podczas kongresu, który integruje badaczy, ekspertów, polityków, dyplomatów i przedsiębiorców – przypomniał dr Adam Marszałek, organizator wydarzenia. W 2019 roku w ramach Kongresu odbywa się blisko 50 paneli tematycznych dotyczących polityki, gospodarki, inwestycji, innowacji, współpracy międzynarodowej i kultury.

- Już za chwilę w ramach VI Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego czeka nas debata o tym, jak wielkie wartości niesie wzajemne zrozumienie, współpraca i przygotowanie się do nowych wyzwań, szczególnie gospodarczychpowiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczytsego otwarcia wydarzenia, które objął honorowym patronatem.

Gościem Honorowym tegorocznej edycji Kongresu jest Republika Korei reprezentowana przez JE Sun Mirę, ambasador tego kraju w Polsce. – Należy podkreślić bardzo dobrą współpracę gospodarczą między naszymi krajami. W roku 2017 Korea Południowa była krajem najwięcej inwestującym w Polsce. Tylko w ubiegłym tygodniu uczestniczyłam w podpisaniu umów z dwoma firami koreańskimi, które rozpoczynają swoją działalność w Polscepowiedziała JE Sun Mira. W trakcie Kongresu zaplanowano projekcję filmu koreańskiego, prezentację tego kraju na specjalnym stoisku, wystawę oraz degustację dań narodowych. Wykład inauguracyjny wygłosił koreański naukowiec dr Kim Joon Hyung, który specjalizuje się w teoriach stosunków międzynarodowych.

Fot. Sławomir Kowalski