Przy ul. Bażyńskich trwa rozbudowa i modernizacja budynku basenu. W efekcie prac powstanie nowoczesny kompleks pływalni.
Punktem zwrotnym w trakcie prac była konieczność wyburzenia starej niecki basenu głównego – pierwotny projekt zakładał bowiem jej pozostawienie. Okazało się jednak, że jest ona w bardzo złym stanie technicznym. - Obecnie trwają ostatnie ustalenia dotyczące poszerzenia zakresu tej modernizacji i rozbudowy, co zapewne spowoduje wzrost kosztów. Spodziewamy się, że wyniesie on mniej niż 10% wartości inwestycji – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski. Dotychczasowa cena inwestycji to 41,8 mln tys. zł netto. Wykonawcą prac jest firma Erbud, inwestorem z ramienia Gminy Miasta Toruń jest MOSiR.
W wyniku zmian w projekcie może nastąpić przesunięcie zakończenia prac. Dotychczas zakładanym terminem zamknięcia inwestycji była druga połowa 2020 roku. Ostateczny termin poznamy pod koniec czerwca 2019 r.
W stosunku do pierwotnego projektu zwiększy się powierzchnia inwestycji z 5077 m2 do 5389 m2, a kubatura - z planowanych 30631 m3 do 36351 m3. Zostanie poszerzona główna niecka basenowa, powstanie w efekcie 6 torów (wcześniej było 5) o łącznej szerokości 15,4 m (każdy tor ma szerokość 2,5 m). Do tego staną skocznie o wysokości 3 m. Trybuny, zamiast planowanych 100, pomieszczą 300 widzów. - Dzięki tym zmianom otrzymamy basen pozwalający na rozgrywanie zawodów sportowych na ogólnopolskich poziomie – dodał prezydent Michał Zaleski.
W tej chwili wykonanie prac jest na poziomie 20 proc. - Aktualnie kończymy poziom drugiego piętra, czyli za około 3 tygodnie będziemy zamykali budynek. W drugiej połowie czerwca powinniśmy zacząć montaż konstrukcji drewnianej nad częścią rekreacyjną oraz stropy monolityczne i prefabrykowane w pozostałych częściach budynku – powiedział Bartłomiej Kozak, kierownik budowy.
Trzykondygnacyjny obiekt pomieści kilka niecek basenowych: główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy z nich o wymiarach 12 x 6 m będzie posiadał ruchome dno, a przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Powstanie też brodzik dla najmłodszych. Niewątpliwą atrakcją staną się dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m. Będzie też basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw.
W strefie saun do wyboru będą: łaźnia parowa z możliwością przejścia w tryb łaźni solankowej, łaźnia parowa z możliwością rozpylania olejków aromatycznych, sauna sucha (klasyczna), sanarium (łagodna sauna sucha) z możliwością rozpylania olejków aromatycznych (ziołowych) oraz sauna na podczerwień (infrared). Znajdziemy tam również ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wannę z zimną wodą.
W obiekcie mieścić się będą także pomieszczenia do uprawiania innych sportów: dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych po ok. 158 m kw. każda, ze sprzętem dla maksymalnie 48 osób, oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich odpowiednie zespoły szatniowe. Nie zabraknie też kawiarni, a także sal konferencyjnych. Na zewnątrz zaś pojawią się: tor dla rolkarzy, siłownia zewnętrzna, górka dla saneczkarzy i place zabaw, w tym wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami.
Przy pływalni zaplanowano parking na 80 miejsc. Zagospodarowane zostaną tereny zieleni z ławeczkami i wybiegiem dla psów.
Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie tu winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.
Fot. Sławomir Kowalski