Dokładnie 30 lat temu komunistyczny beton zadrżał w posadach i skruszył się na terenie całej Polski, za sprawą pierwszych, częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. Bohaterowie tamtych dni z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", zostali wyróżnieni na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Niedzielnym uroczystościom przewodzili Marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz szef Społecznego Komitetu "Solidarni – Toruń Pamięta", Jan Wyrowiński. Na zebranych w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego czekały nie tylko wzruszające wspominki, ale także uroczyste wręczenie pamiątkowych nagród za trud w zorganizowaniu tak karkołomnego przedsięwzięcia, jakim były czerwcowe wybory w 1989 roku w czasach panowania komunizmu na polskich ziemiach.
Dla osób, które tworzyły wtedy naszą najnowszą, niepodległą historię, jest to wyjątkowy gest uznania ze strony władz naszego regionu oraz osób, które wspólnie organizowały się w walce o wolność.
To jest nasza historia. To za Państwa sprawą komunizm upadł, męczył się z Wami i nie dał rady utrzymać tego systemu - powiedział Marszałek Piotr Całbecki. – W ostatnim czasie obchodzimy wiele okrągłych rocznic w dziejach Polski i naszego regionu. Solidarność i jej działania to swoista spuścizna całego trudu, jaki nasz naród włożył w drodze ku wolności. Są tutaj z nami ludzie, którzy w ’89 roku podjęli się niesamowitej odpowiedzialności, kiedy w okolicy stacjonowało 250 000 żołnierzy radzieckich. Bardzo dziękujemy Wam za pracę, którą włożyliście w walce o wolność ojczyzny.
Towarzyszący Całbeckiemu na scenie Jan Wyrowicki oficjalnie odczytał listę osób zasłużonych z ramienia „Solidarności” w walce o wolność w naszym regionie i wspólnie z Marszałkiem wręczyli im pamiątki w uznaniu za niespotykaną odwagę.
Każdego z nas ta chwila tak niesamowicie fascynowała. Była spełnieniem snu, który nie miał prawa się zdarzyć – mówił Jan Wyrowicki, szef Społecznego Komitetu "Solidarni – Toruń Pamięta" - Pomimo zagrożenia ze strony radzieckiej, szliśmy z przesłaniem zbliżającej się wolności na spotkania do ludzi w tutejszym amfiteatrze i w innych częściach miasta. Były one najwspanialszymi, jakie można sobie wyobrazić.
Jednym z punktów programu było odsłonięcie tablicy, upamiętniającej pierwsze częściowo wolne wybory w 1989 roku. Głównym jej przesłaniem jest słynny slogan „Pierwszy raz możesz wybrać – wybierz Solidarność”. Odsłonięcia dokonali zasłużeni w walce o wolność goście, przybyli na uroczystość.
Warto powiedzieć o nich, o herosach sprzed 30 lat, którzy otworzyli swoje serca, umiejętności i oddali siebie na czas niepewny – przemówił prezydent Michał Zaleski – Z dumą i radością wspominamy dzisiaj i wspominać powinniśmy tych, którzy poddali się wówczas osądowi wyborczemu. Są to osoby, które pokazały śmiało i odważnie, że aby była wolność i demokracja, trzeba samego siebie poddać. W imieniu Torunia i wszystkich mieszkańców dziękujemy. Dziękujemy za to, co zrobiliście dla wolnej i w pełni już niepodległej Rzeczypospolitej – zakończył.
Wyjątkowe wydarzenie zwieńczyły występ Powiatowej i Gminnej Orkiestry Dętej z Chełmży oraz projekcja filmu dokumentalnego pt. Ludzie Wolności. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek, na którym można było m.in. skosztować 89-kilowego piernika, upieczonego specjalnie na tę okazję w ramach akcji "Menu Wolności".
Tekst: Marcin Morkowski
fot. Wojciech Szabelski