Toruński wioślarz Mirosław Zientarski zdobył złoty medal w dwójce podwójnej mężczyzn podczas Mistrzostw Europy w Lucernie. Z kolei Katarzyna Zillmann wraz z czwórką podwójną zajęła czwarte miejsce.

Utytułowani zawodnicy toruńscy opowiedzieli o swoich sukcesach podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 4 czerwca 2019 r. w Przystani AZS Toruń.

Mirosław Ziętarski, który na co dzień trenuje w toruńskim AZS-ie UMK, zdobył złoto wraz z Fabianem Barańskim, zawodnikiem WTW Włocławek, który także wziął udział w spotkaniu. Przed startem w Lucernie trenowali razem tylko dwa tygodnie, jednak, jak przyznali, od początku dobrze im się współpracowało. – Jeszcze nie zdarzyło mi się zająć pierwszego miejsca na międzynarodowej imprezie międzymistrzowskiej. Fabianem bardzo dobrze się zgraliśmy, w finale pojechaliśmy naprawdę dobry bieg, od początku spokojnie jechaliśmy swoje. Dziewięć setnych to nie jest duża przewaga, ale dała nam zwycięstwowspominał Mirosław Ziętarski.

Jak wspomniano podczas konferencji prasowej, w Lucernie nasi zawodnicy „wymienili się” miejscami na podium w porównaniu z wynikami z 2018 roku z mistrzostw w Glasgow. Tam Mirosław Zientarski w parze z Mateuszem Biskupem zajęli 4. miejsce, z kolei Katarzyna Zillmann w czwórce podwójnej – złoto. W Lucernie osada z Katarzyną Zillmann była czwarta. – Nie ukrywam, że ten wynik rozczarowuje, szczególnie jak się broni tytułu to są dużo większe aspiracje. Jednak takie starty się zdarzają, w ten bieg wdarł się stres. Musimy teraz się dotrzeć, wziąć w garść, żeby pokazać formę na zawodach w sierpniuprzyznała Katarzyna Zillmann.

Przed naszymi wioślarzami teraz intensywne treningi przed mistrzostwami świata, które odbędą się w dniach od 25 sierpnia do 1 września 2019 r. Będą one najważniejszym etapem kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Katarzyna Zillmann i Mirosław Zientarski są stypendystami Prezydenta Miasta Torunia.