W Toruniu rozpoczął się 13 czerwca 2019 r. VIII Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”. Kilkuset gości z całego świata rozmawia o krzewieniu polskości na emigracji poprzez edukację.

Zjazd jest kontynuacją cyklu spotkań odbywających się od 2010 r. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP, partnerami - Senat Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji Narodowej, zaś gospodarzem w tym roku – Toruń. Przypomnijmy, że w 2017 r. nasze miasto było organizatorem Światowych Igrzysk Polonijnych z udziałem blisko 1000 zawodników z 32 krajów - imprezy, która zebrała bardzo pozytywne opinie w środowisku polonijnym.

Uroczysta inauguracja zjazdu nauczycieli z udziałem przedstawicieli Senatu RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych miała miejsce 13 czerwca 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim. Wśród gości byli obecni m.in.: Dariusz Piontkowski – nowy Minister Edukacji Narodowej i jego poprzedniczka, europosłanka Anna Zalewska. Przyjechała także Janina Sagatowska - przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polonią. Nie zabrakło też reprezentacji ośrodków metodycznych i nauczycieli polonijnych z wielu krajów świata.

- Witam w Toruniu, mieście, które z radością wita każdego, kto w sercu ma Polskę mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Bardzo dziękuję za to nasze spotkanie poświęcone oświacie, którą można nazwać działaniem u podstaw, zwracaniem się do najważniejszej grupy społecznej, jaką są młodzi ludzie uczeni przez nauczycieli polonijnych. To przecież od Państwa dowiadują się oni, jaka jest Polska, jaki jest ich język, jak brzmią po polsku słowa znane im dotąd być może tylko w obcych językach. Dlatego z taką radością przyjęliśmy propozycję władz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, by być współorganizatorami Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych.

Podczas trzydniowych obrad w Dworze Artusa uczestnicy będą rozmawiać o problematyce budowania i podtrzymywania polskości na emigracji poprzez edukację szkolną oraz wsparcie rodziny i kościoła, a także współpracę nauczycieli polonijnych ze szkołami w Polsce. Jednym z działań planowanych w najbliższym czasie jest projekt „Szkoła 6.0”.

- Wiedza o Polonii, o historii tych, którzy z różnych powodów żyli i żyją na emigracji, a mają wspaniałe osiągnięcia i niejednokrotnie w historii przyczynili się do rozwoju i obrony naszego kraju, jest w Polsce niewystarczająca. Chcemy zachęcić do jej popularyzacji szkoły polskie poprzez zaproszenie do projektu i ubieganie się o certyfikat „Szkoły 6.0” To pomysł na masową współpracę szkół polskich ze szkołami polonijnymi - mówił o założeniach projektu Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Podczas inauguracji zjazdu zostały wręczone nagrody dla zasłużonych nauczycieli:

  • Polonijnym Nauczycielem Roku w kategorii "Szkolnych punktów konsultacyjnych" została Maria Półtorak z Paryża – socjolog, nauczyciel wiedzy o Polsce w Szkole Polskiej w Paryżu im. A. Mickiewicza przy Ambasadzie RP
  • Polonijnym Nauczycielem Roku w kategorii "Szkół działających w systemie danego kraju" został Daniel Zatorski z Kazachstanu - nauczyciel języka polskiego i wiedzy o Polsce w Gabinecie Języka Polskiego w Nur-Sułtanie im. Fryderyka Chopina przy Gimnazjum nr 5. w Astanie oraz w Polonijnej Szkole Niedzielnej przy Stowarzyszeniu „Polacy” w Nur-Sułtanie w Kazachstanie
  • Polonijnym Nauczycielem Roku w kategorii "Szkół społecznych" została Julia Sierkowa z Ukrainy – dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej przy Chmielnickim Oddziale Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie. Starszy wykładowca Katedry Slawistyki na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym

Nagrodzeni otrzymali statuetki, nagrody finansowe i tablice multimedialne, a od prezydenta Torunia - grę Monopoly Toruń.

Wyróżnienia w kategorii "Szkół społecznych" otrzymały też Marta Kiedrowicz, nauczycielka języka polskiego i historii Polski z Accrington w Wielkiej Brytanii i Mara Elilia Zanatta, nauczycielka języka polskiego i animatorka kultury polskiej w Brazylii.

Nagrodę Specjalną w konkursie Polonijny Nauczyciel Roku otrzymała też pani Anna Zalewska - za zainteresowanie problemami oświaty polonijnej, czynny udział w zjazdach, konferencjach i dyskusjach, wsparcie projektów służących oświacie polonijnej w zakresie wsparcia metodycznego i awansu zawodowego nauczycieli oraz wdrożenie projektu „Rodzina Polonijna”.

Więcej o laureatach tutaj

Gościem zjazdu był także prof. Jerzy Bralczyk, który mówił o polszczyźnie, jak zawsze niezwykle ciekawie i z humorem. Uczestnicy spotkania wysłuchali też referatu Janiny Sagatowskiej pt. „Rodzina, szkoła i kościół filarami polskości poza granicami Rzeczpospolitej”. Na zakończenie dla gości wystąpili z koncertem „Muzyczna podróż po świecie” artyści z Zespołu Szkół Muzycznych w Chełmży.

VIII Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych potrwa do niedzieli 16 czerwca 2019 r. Obrady w kolejnych dniach odbywać się będą w Dworze Artusa. Dla polonijnych gości został też przygotowany bogaty program wydarzeń towarzyszących, wśród nich zwiedzanie starówki i ciekawych miejsc Torunia.

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser – Dudy.

Fot. Wojtek Szabelski