Miasto oczekuje, że Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Torunia wynikających z umowy na dzierżawę Zamku Dybowskiego.
Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” dzierżawi miejski teren, na którym znajdują się ruiny Zamku Dybowskiego od lutego 2016 r. Organizacja, założona przez Aleksandra, Andrzeja i Grzegorza Zmuda Trzebiatowskich przejęła na mocy aneksu umowę z 2015 r. zawartą przez miasto ze spółką Dream Projects, w zarządzie której zasiada dwóch ze wskazanych wyżej założycieli Fundacji. Umowa przewiduje oddanie terenu o powierzchni 2,35 ha wraz z ruinami w dzierżawę na okres 25 lat, z możliwością używania nieruchomości i pobierania z niej pożytków. Przez pierwsze sześć lat ustalono symboliczny czynsz w początkowej wysokości 627,50 zł kwartalnie plus VAT, waloryzowany raz do roku.
W zamian za dzierżawę na tak korzystnych warunkach Fundacja zobowiązała się wobec Torunia, a więc także wobec jego mieszkańców, do zagospodarowania terenu Zamku na potrzeby prowadzenia działalności kulturalno-gospodarczej, rekreacji i obsługi ruchu turystycznego.
Zgodnie z zapisami umowy Fundacja przyjęła na siebie wykonanie własnym staraniem i na własny koszt, w ciągu kolejnych sześciu lat, następujących prac:
- uporządkowania nawierzchni dziedzińca z uczytelnieniem śladów pierwotnego ukształtowania i zagospodarowania, uzupełnienia i przełożenia bruku;
- urządzenia drogi dojazdowej do ruin Zamku Dybowskiego;
- wykonania wodociągu;
- wykonania kanalizacji i odprowadzenia wód deszczowych;
- wykonania oświetlenia drogi dojazdowej oraz terenu otaczającego Zamek;
- wykonania zadaszenia wieży bramnej, adaptacji izby straży i poddasza oraz urządzenia ogólnodostępnego niepłatnego parkingu dla obsługi Zamku;
Fundacja zobowiązała się również do zapewnienia dostępności Zamku na potrzeby ruchu turystycznego, bieżących napraw murów zamkowych, opieki nad zielenią, koszenia trawy i utrzymania czystości na okolicznym terenie, ograniczonym mostem drogowym, lasem i wałem przeciwpowodziowym. A także do ponoszenia bieżących kosztów energii elektrycznej, wody, odbioru ścieków i odpadów, utrzymania czystości w obiekcie, ubezpieczenia, itp. I dodatkowo zorganizowania w każdym roku co najmniej dwóch imprez historyczno-kulturalnych otwartych dla publiczności.
Model współpracy Gminy Miasta Toruń i Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” jest jasno określony w umowie: Gmina przekazała za symboliczny czynsz nieruchomość, na 25 lat i stworzyła w ten sposób możliwość działania, a Fundacja dobrowolnie zobowiązała się wykonać własnym staraniem i na własny koszt zadania zapisane w tej umowie, wskazane wyżej. Dodatkowo Fundacja ma możliwość pozyskiwania środków publicznych, z czego korzysta - w okresie 2017-2019 miasto przekazało jej ponad 380 tys. zł dotacji, na realizację około 20 projektów, a poziom dofinansowania w latach 2017-2018 wahał się w przedziale 60-70% kosztów realizacji dofinansowanych projektów.
Zgodnie z prawem nie ma natomiast możliwości przekazywania Fundacji pieniędzy z kasy miejskiej na wykonanie zobowiązań wynikających z umowy dzierżawy.
Obecnie, w związku ze złożoną przez prezesa Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” prośbą o wcześniejsze rozwiązanie umowy dzierżawy terenu wraz z ruinami Zamku Dybowskiego, miasto ustala stopień realizacji zadań, do których Fundacja zobowiązała się w 2016 r., podpisując umowę z Gminą Miasta Toruń. Dopiero po uzyskaniu szczegółowych informacji o poziomie wykonania zobowiązań będzie można podejmować rozstrzygnięcia dotyczące dalszego biegu umowy.
/-/
Fot. Adam Zakrzewski