W Toruniu odbyły się 8 września 2019 r. uroczystości z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Obchody zgromadziły liczne grono byłych i obecnych związkowców oraz gości honorowych. Obecni byli m.in. Jacek Żurawski – burmistrz Kowalewa Pomorskiego, były przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego "Solidarności", a także jego następca od 2018 r. - Tomasz Jeziorek, Marta Jatczak - przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim, Jerzy Wiśniewski - szef oświatowej „Solidarności” w Toruniu i Maria Mazurek, wicekurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto Toruń reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski.

Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona pod przewodnictwem ks. prałata Wojciecha Niedźwieckiego w kościele NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po niej uczestnicy uroczystości udali się z pocztami sztandarowymi i wiązankami kwiatów pod tablicę pamiątkową „Solidarności” na Łuku Cezara przy placu Rapackiego.

- Dzisiaj Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce, mającą istotny wpływ na polską rzeczywistośćmówił Tomasz Jeziorek, przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność". - Dzięki temu pracownicy mogą się cieszyć przywróceniem wieku emerytalnego i dynamicznie rosnącą płacą minimalną. To praktyczna realizacja 21 postulatów sierpniowych i najlepsze podziękowanie dla bohaterów „Solidarności”, których zasługi i odwagę dzisiaj przywołujemy.

Następnie goście wydarzenia przeszli pod pomnik patrona „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie po złożeniu kwiatów modlono się w intencji związkowców i zamordowanego w 1984 r. kapłana.

Region Toruńsko – Włocławski NSZZ "Solidarność" powstał w 2006 r. w wyniku przyłączenia do Regionu Toruńskiego Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Włocławek), a kilka miesięcy później Oddziału Inowrocław. Jednak początki NSZZ "Solidarność" w naszym regionie sięgają 1980 r. Wystąpienie robotników Gdańska i Szczecina spowodowało odzew w województwie toruńskim. 21 sierpnia załoga "Towimoru" przystąpiła do strajku. 15 października 1980 r. w "Towimorze" delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność" z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.

Działalność toruńskiej "Solidarności" miała charakter ruchu społecznego. W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 r. podziemne struktury "Solidarności" istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym. Po wyborach w czerwcu 1989 r. część działaczy związkowych, również z naszego regionu, zaangażowała się w działalność polityczną. Po roku 1989 związek zawodowy "Solidarność" był motorem przemian demokratycznych w Polsce. Region Toruński NSZZ "Solidarność" aktywnie bronił pracowników zakładów pracy województwa organizując protesty i manifestacje wspierając strajki, a także zapewniając pomoc prawną w biurze Zarządu Regionu.

Fot. Adam Zakrzewski