9 września 2019 r. w Bazylice Katedralnej w Toruniu odbyło się drugie spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców.

Utworzone z inicjatywy Biskupa Toruńskiego w maju 2018 roku, Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców ma integrować i wspierać duchowo osoby pełniące w naszym regionie ważne funkcje społeczne, wykonujące obowiązki związane z dużą odpowiedzialnością i stresem oraz narażeniem na krytykę społeczną. Rolę diecezjalnego duszpasterza ks. biskup Wiesław Śmigiel powierzył ks. prałatowi Markowi Rumińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej św. Janów. Inauguracja działalności duszpasterstwa odbyła się 10 września 2018 r. W ramach nowej formacji zainteresowani samorządowcy i parlamentarzyści z regionu będą mogli wziąć udział w rekolekcjach zamkniętych, wspólnej pielgrzymce do jednego z sanktuariów oraz korzystać na co dzień ze wsparcia duchowego swojego duszpasterza.

Drugie spotkanie w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców odbyło się 9 września 2019 r. Zainaugurowała je msza św., która zgromadziła w toruńskiej katedrze kilkadziesiąt osób z regionu, reprezentujących różne szczeble władzy samorządowej i parlamentarnej oraz różne opcje polityczne. Obecni byli m.in. posłowie Anna Sobecka, Iwona Michałek, Antoni Mężydło, marszałek województwa Piotr Całbecki , przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober z radnymi, prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi i starosta toruński Marek Olszewski.

- Tym, co nas łączy, jest troska o człowiekamówił ks. prałat Marek Rumiński, Diecezjalny Duszpasterz Parlamentarzy stów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej. - Ze strony nas, duchownych, jest to przede wszystkim troska o sprawy duchowe - czystość i zbawienie duszy, a ze strony Państwa, parlamentarzystów i samorządowców – o godne warunki materialne życia w miastach i wsiach, gospodarne zarządzanie mieniem, rozwój i nowe inwestycje, tworzenie mądrego i sprawiedliwego prawa. Oba te wymiary, duchowy i materialny, są potrzebne do tego, by człowiek czuł się dobrze ze sobą samym i z innymi, by osiągał pełnię życia.

Jak przypomniano podczas nabożeństwa, w tym roku minęła 20. rocznica wizyty w Toruniu papieża św. Jana Pawła II, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a także 20. rocznica odrodzenia się w Polsce samorzadu terytorialnego. W katedrze modlono sie wspólnie za poprzedników dzisiejszejszych samorządowców i parlamentarzystów z regionu.

- Wszyscy jesteśmy powołani do służenia dobru wspólnemu. Takie zadanie przekazał nam św. Jan Paweł II: roztropna troska o dobro wspólnemówił w kazaniu ks. biskup Wiesław Śmigiel. - Życzę Wam pokory, odwagi i cierpliwości w czynieniu dobra. Życzę Wam mądrości, a przede wszystkim darów Ducha Świętego, abyście potrafili swoje przekonania i swoje plany w taki sposób przekazywać innym, aby widzieli w tym dobro i aby realnie było to dobro, którego potrzebujemy my wszyscy, nasze małe ojczyzny, a przez to i cała Polska.

Po nabożeństwie goście wysłuchali wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego „Św. Jan Paweł II - patron województwa kujawsko-pomorskiego jako źródło inspiracji dla wspólnot samorządowych naszego regionu w XX-lecie samorządu województwa” oraz krótkiego koncertu organowego w wykonaniu organisty katedralnego Dawida Wesołowskiego. W programie wydarzenia znalazł się także wspólny poczęstunek w Muzeum Etnograficznym.

Fot. Sławomir Kowalski