W dniu 9 października 2019 r. rozpoczęła się w Toruniu trzydniowa konferencja naukowo-techniczna „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”.

Jest to jubileuszowa 15. już edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Gminę Miasta Toruń oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń. Od samego początków wspiera ją naukowo prof. Marek Kosmala ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zarówno profesor, jak i osoby od pierwszej edycji związane z tym przedsięwzięciem: Elżbieta Oleksiejuk, Paweł Piotrowiak i Szczepan Burak, za swoją pełną zaangażowania pracę zostali wyróżnieni przez prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego listami gratulacyjnymi oraz pamiątkowymi statuetkami i grafikami.

- Wieloletnia obecność tej konferencji w Toruniu bardzo nas cieszy, bo jest częścią przyjętej dla naszego miasta jeszcze przed wojną marki miasta-ogrodu. Tereny zieleni zajmują aż 30% powierzchni Torunia i traktujemy ten stan rzeczy jako wielkie wyzwanie do zachowania zielonych walorów miasta. Ta doroczna konferencja bardzo nam w tym pomagapowiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia wydarzenia w dniu 9 października 2019 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

- Przyjeżdżam na tę konferencję od wielu już lat i za każdym razem widzę, jak zieleń w Toruniu się zmienia. Powstają nowe parki, skwery, co oznacza, że dbałość o tereny zieleni idzie w dobrym kierunku. Podkreślić należy, że te coroczne konferencje i tematy na nich poruszane mają duży wpływ na zieleń w mieście i na jej przemiany. Te spotkania ekspertów pozwalają na wymianę doświadczeń z innych miast, co jest bardzo ważne i przydatne – podkreśliła prof. Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

- Co roku uczestniczę w tej konferencji, dzięki czemu widzę jak w Toruniu poprawia się zieleń. Widać tę dbałość o tereny zieleni. Pamiętać należy, że wśród zasad tworzenia zieleni w mieście, jest podejście społeczne, wpływ na nią mają zarówno władze, specjaliści, jak i mieszkańcydodała prof. Barbara Szulczewska z SGGW.

W ciągu trzech dni trwania konferencji podczas sesji referatowych w Ratuszu poruszonych zostanie wiele kwestii związanych z zielenią w mieście, z nowymi ideami jej dotyczącymi. Na przykładzie polskich miast: Torunia, Gdańska i Krakowa omawiane będą nowe trendy rozwoju oraz ochrony tych terenów i nowych rozwiązań na nich stosowanych.

- W Toruniu jest dużo zieleni i to jest ogromny plus w porównaniu z innymi polskimi miastami. Natomiast oczywiście to nie wyczerpuje idei miasta biofilnego, ponieważ w niej liczą się także np. świadomość ludzi, organizacja, budżet, jaki przeznaczamy na elementy przyrodnicze, nie tylko zieleń nawiązał do swojego wykładu inauguracyjnego prof. Marek Kosmala.

Jak potwierdził Szczepan Burak z Regionalnej Agencji Poszanowania Energii i Środowiska, nasze miasto wypada bardzo dobrze pod względem powierzchni terenów zieleni w porównaniu z innymi miastami. Obejmują one około 30% powierzchni Torunia, a jeśli dodać tereny zieleni nieurządzonej i niebieską infrastrukturę wodną, jest to około 50%! – Ważne są też podejmowane w Toruniu ciekawe akcje edukacyjne, inicjatywy typu „Moje podwórko” czy inwestycje z budżetu obywatelskiego, działa – także od 15 lat – Szkoła Leśna na Barbarce, jest Ogród Zoobotaniczny oraz najstarszy w Polsce Park Miejski. To wszystko sprawia, że wzrasta również świadomość mieszkańców, jak ważna jest zieleńmówił Szczepan Burak.Na szczególną uwagę zasługuje coraz większa liczba drzew uznanych za pomniki przyrody przez Radę Miejskądodał Bogdan Chrapkowski, były Wojewódzki Konserwator Przyrody.

Oprócz sesji referatowych uczestnicy konferencji wezmą też udział w sesji terenowej. W jej ramach odwiedzą takie tereny w mieście, jak Ogród Muzyków, las Rudelka, tzw. osiedle Jar oraz zieleń forteczną w Forcie IV.

Fot. Wojtek Szabelski