16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
Tematem dwudniowego szkolenia było: „Współdziałanie administracji samorządowej z organami wojskowymi oraz miejskimi służbami, inspekcjami i strażami w stanach nadzwyczajnych". Wzięli w nim udział pracownicy Urzędu Miasta Torunia, Toruńskich Wodociągów, Stacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz służb mundurowych: Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, Miejskiej Komendy Policji i Straży Miejskiej.
16 października, w ramach ćwiczeń, w siedzibie Wydziału Ochrony Ludności UMT powołano Toruński Zespół Zarządzania Kryzysowego i rozdysponowano zadania do realizacji między poszczególne wydziały i jednostki. Wprowadzono uczestników ćwiczenia w sytuacje operacyjno-taktyczną.
- Współdziałanie służb mundurowych, w tym policji i straży pożarnej, i innych służb wraz z administracją samorządową wymaga systematycznego sprawdzania. Pomysły takie jak wspólne ćwiczenia pod kryptonimem „KOBRA-19” dają możliwość sprawdzenia poziomu tego współdziałania w sytuacji m.in. zagrożenia atakiem terrorystycznym – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Drugiego dnia (17 października) ćwiczenia zorganizowano w Ujęciu Wody Podziemnej Mała Nieszawka. Jest to jedno z miejsc, które mogłoby stać się przedmiotem ataku.
- Ujęcie głębinowe dla potrzeb wody pitnej to jedno z miejsc gdzie mógłby zostać przeprowadzony atak, dlatego to tutaj zaplanowano ćwiczenia w ramach „Kobry” – dodał prezydent.
Działania w Małej Nieszawce podzielono na część teoretyczną i praktyczną.
- Ćwiczenia poprzedziły meldunki przygotowań działów do zabezpieczenia sytuacji kryzysowej, jaka wynikła w Toruniu. Następnie zorganizowano pokaz działania Samodzielnego Oddziału Kontrterrorystycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Brygady Obrony Terytorialnej, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej – wylicza dyrektor Wydziału Ochrony Ludności Krzysztof Mitręga.
Przeprowadzone ćwiczenia wynikają z "Planu szkolenia obronnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2019 rok", "Planu szkolenia obronnego Urzędu Miasta Torunia na 2019 rok" i Zarządzenia nr 242 Prezydenta Miasta Torunia z dnia 1 sierpnia 2019 r.
Ćwiczenia przeprowadza się raz na cztery lata.
fot. Wojtek Szabelski