Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – jako jedna z zaledwie 10 polskich uczelni - uzyskał status uczelni badawczej. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu zorganizowano w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie 30 października 2019 roku. W skład toruńskiej delegacji odbierającej zaszczytny tytuł wszedł prezydent Michał Zaleski.

W konkursie MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, rozstrzygniętym 30 października 2019 r., wzięło udział 20 polskich uczelni, spełniających warunki wstępne dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej parametryzacji.

Status uczelni badawczej uzyskało 10 z nich: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Wrocławski.

Program „Inicjatywa Doskonałości ­– Uczelnia Badawcza” miał wyłonić najlepsze polskie uczelni, które będą mogły w najbliższych latach z sukcesem konkurować z ośrodkami zagranicznymi. Uczelnie badawcze otrzymają w latach 2020-2026 subwencję wyższą o 10% z przeznaczeniem na działania podnoszące jakość badań i kształcenia. Program jest jednym z najważniejszych działań podjętych w ramach reformy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Każda z 20 startujących w konkursie uczelni była oceniana przez zespół zagranicznych ekspertów cieszących się autorytetem w międzynarodowym środowisku akademickim: wybitnych naukowców, rektorów i prezydentów najlepszych uniwersytetów europejskich.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym oceniany był wniosek konkursowy, w drugim eksperci rozmawiali z przedstawicielami uczelni, ustalając ostateczne rekomendacje.

We wnioskach konkursowych uczelnie wykazywały swój potencjał i precyzowały plany rozwoju.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także wyłonienie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

1) Astrofizyka i astrochemia,

2) Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych,

3) Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja,

4) W kierunku medycyny spersonalizowanej,

5) Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Minister Nauki i Szkolnictwo wyższego zwrócił uwagę na wysoki poziom konkursowego wniosku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Przygotowany przez Państwa plan podniesienia jakości działalności naukowej i poziomu kształcenia oraz dotychczasowe zaangażowanie i troska o doskonałość naukową na przestrzeni ostatnich lat spowodowały, że Państwa uczelnia jest jedną z pierwszych, którym taką szansę zaoferowano. Bez międzynarodowych sukcesów polskich badaczy i uczelni przebudowa polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, nad którą od kilku lat wszyscy ciężko pracujemy, nie powiedzie się. Dlatego z całego serca życzę Państwu sukcesu - mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Władzom UMK podczas ogłaszania wyników konkursu towarzyszył prezydent Torunia Michał Zaleski.

- To osięgnięcie potwierdza nie tylko znaczenie i rolę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w kraju, ale także to, że jego władze i społeczność mają odwagę dążyć do doskonałości. Te siedem lat z wyższą subwencją to czas na potwierdzenie badawczego charakteru uczelni, kolejny krok do umiędzynarodowienia toruńskiego uniwersytetu. To niełatwe wyzwanie, ale warto po nie sięgnąć. Uniwersytet Mikołaja Kopernika znakomicie jest przygotowany do nowej roli, jednego z dziesięciu akademickich liderów. Możemy być dumni i szczęśliwi, bo to uniwersytet z naszego miasta znalazł się w tym gronie. Serdecznie gratuluję całemu środowisku akademickiemu UMK, to ich wielki sukces! - gratulował prezydent tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu.

fot. Andrzej Romański