UM Toruń: Inspirująca natura w Toruniu

2 min czytania

Koncert muzyków i fotografów przyrody Mateusza Piesiaka i Pawła Krefta zwieńczył 1 grudnia 2019 r. trwający w Toruniu od czwartku 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą.

Festiwal jest miejscem spotkania miłośników fotografii przyrodniczej, zarówno tych, którzy ją uwieczniają, jak i tych, którzy są odbiorcami tych dokonań. Adepci fotografii mają okazję spotkać się z mistrzami gatunku, poznać tajniki ich warsztatu, zdobyć nowe inspiracje do rozwoju swojej pasji.

W tym roku gośćmi festiwalu byli m.in. Bożena i Jan Walencikowie znana para twórców filmów popularyzujących wiedzę przyrodniczą, mieszkańców Puszczy Białowieskiej. W Toruniu zaprezentowali swój film W trosce o bagna - opowieść o krainie mokradeł, przyrodzie i unikalnych krajobrazach Górnej Biebrzy oraz tamtejszych mieszkańcach. Swoje zdjęcia pokazali też na festiwalu: Grzegorz Szkutnik, Mateusz Ściborski, Paweł Vogelsinger, Michał Ogrodowczyk, Paweł Wrona i Arkadiusz Pałasiński. Gościem specjalnym tej edycji był Gustav Kiburg - holenderski fotograf przyrody, ambasador marki SONY, która w tym roku została mecenasem festiwalu. Z tej okazji firma przygotowała stoisko ze sprzętem fotograficznym dedykowanym licznemu gronu fotografików natury.

Na finał festiwalu widzowie obejrzeli projekt zespołu Dwa światy” Mateusza Piesiaka i Pawła Krefta. Dwaj fotografowie przyrody tworzą pokazy audiowizualne ze swoich zdjęć i muzyki skomponowanej przez siebie lub innych autorów. W Toruniu pokazali trzy diaporamy zjawiskowe ujęcia żubrów w pejzażu zimowym, krajobrazy przyrodnicze Islandii i rykowisko jeleni.

- Festiwal Sztuk Wizualnych to pełen przegląd pomysłów twórczych: zdjęcia, wystawy, pokazy filmów, spotkania z autorami, wreszcie koncerty mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiejszy koncert jest potwierdzeniem tego, jak wielką wartość niesie w sobie zainspirowanie się naturą i pokazanie tego w tych dwóch różnych, odmiennych sztukach sztuce muzyki i śpiewu oraz w fotografii.

Festiwal to także liczne wystawy fotografii przyrodniczej. W Dworze Artusa prezentowane są prace 30 uczestników konkursu fotograficznego Kadry z Natury. W Domu Muz przy ul. Podmurnej czynna jest wystawa Żuraw w lesie Piotra Dziełakowskiego. W kawiarni Wejściówka” można zobaczyć Odpryski błękitu obok natury” Marka Noniewicza, w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży wystawę zbiorową Inspiracje 2019, w Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego - Rytmy Natury” Okręgu Pomorsko Kujawskiego ZPFP, a w Muzeum Podróżników wystawę W poszukiwaniu ciszy” Arkadiusza Pałasińskiego.

Festiwal Sztuka Natury po raz pierwszy odbył się w 2008 r. Jego incjatorem i dyrektorem jest dr hab. Adam Adamski , biolog i fotograf związny z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Imprezę współorganizuje toruński oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Gmina Miasta Toruń jest jednym ze sponsorów wydarzenia.

Urząd Miasta Torunia,

torun.pl/pl/inspirujaca-natura-w-toruniu

Autor: krystian