W dniu 10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018 za całokształt twórczości.

Dla nas, torunian, przyznanie Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla jest szczególnie ważne, ponieważ w naszym mieście, przed 11 laty, jej twórczość została doceniona. W 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Odebrała ją wraz z nagrodzonym ze strony niemieckiej prozaikiem i publicystą Ingo Schulzem w dniu 6 lipca 2008 r. w Starym Ratuszu w Getyndze. Wręczali ją prezydent Torunia Michał Zaleski oraz nadburmistrz Getyngi Wolfgang Meyer.

- Praca pisarza przypomina w pewnym sensie wysiłek leksykografa, którym był patron tej nagrodypowiedziała Olga Tokarczuk, odbierając w Getyndze Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.Zapisuje świat w języku, umieszcza go w wielkim słowniku i wskazuje, że słowa wszędzie mają swoich bliskich krewnych i że w istocie stanowią w ten sposób wielką rodzinę. Uczestnicząc w literackim opowiadaniu świata i my stajemy się krewnymi.

- Mityczny urok jej pisarstwa sprawił, że również krytycy na powrót stali się czytelnikami, i w swych recenzjach i szkicach zajmują się tyleż erudycyjnym opisem i rozplątywaniem narracyjnych światów powieściowych, co własnymi emocjami, poruszonymi – jak to określiła jedna z recenzentek – „sygnałami metafizycznej podszewki rzeczywistości”, które wzbudza to pisarstwotak o twórczości Olgi Tokarczuk napisał prof. Leszek Żyliński w Laudacji z okazji przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego Miast Partnerskich Torunia i Getyngi.

W tym samym 2008 roku Olga Tokarczuk odebrała swoją pierwszą Nagrodę Literacką „Nike” za „Biegunów”. Po raz drugi to wyróżnienie zostało jej przyznane w 2015 roku za „Księgi Jakubowe”. W maju 2018 roku za swą książkę pt. „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft otrzymała nagrodę Bookera, czyli najbardziej prestiżowy laur literacki w anglojęzycznym świecie. To tylko część z przyznanych pisarce wyróżnień. Teraz dołączyło do nich to najważniejsze.

- Wśród noblistów jest troje laureatów Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego: Wisława Szymborska, Günter Grass oraz Herta Müller. Od 10 października to grono powiększyło się o Olgę Tokarczuk. To dla nas powód do dumy, że pod każdą szerokością geograficzną wielka literatura jest dostrzegana, doceniana i wyróżniana powiedział prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.

Fot. 6 lipca 2008 r. Olga Tokarczuk w Getyndze odebrała Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest za całokształt twórczości. Olga Tokarczuk otrzymała ją za rok 2018, kiedy nagroda nie była przyznawana. Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Jak podała w uzasadnieniu Akademia Szwedzka, polska pisarka otrzymała to wyróżnienie za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".