19 lutego 2019 roku w CKK Jordanki zorganizowana została pierwsza w historii Gala Nauki Polskiej, w ten sposób Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczciło obchodzone od tego roku święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej.

Święto to ma przypominać o osiągnięciach i sukcesach polskich naukowców, którzy na przestrzeni wieków dążyli do poznawania prawdy. Termin święta przypada w dzień urodzin najwybitniejszego torunianina – Mikołaja Kopernika. Ze względu na kopernikańskie tradycje to właśnie w Toruniu odbyła się pierwsza w historii Gala Nauki Polskiej. Wydarzenie w CKK Jordanki zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski, który wręczył wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi kopernikańskie astrolabium i teczkę z wizerunkami Mikołaja Kopernika

Organizatorzy zapewniali, że Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowa okazja, aby wyrazić najwyższe uznanie dla pokoleń polskich naukowców.

- To wyraz wdzięczności wielkiej i zasłużonej dla całego środowiska naukowego i akademickiego. Dziękujemy za kapitalny udział w rozwoju naszego kraju, bo zawsze to nauka i akademia były kołami zamachowymi naszego rozwoju cywilizacyjnegozaznaczył w swoim przemówieniu wicepremier Jarosław Gowin.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było wręczenie nagród Prezesa Rady Ministrów oraz Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybitnym naukowcom wyróżniającym się w sferze dydaktycznej, naukowej i organizacyjnej. Uhonorowano także autorów najlepszych rozpraw habilitacyjnych.

Wśród laureatów nie zabrakło także naukowców związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Dr hab. Tomasz Klimsiak otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia badawcze będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.

W gronie nagrodzonych przez ministra Jarosława Gowina znaleźli się: dr hab. Piotr Szymon Żuchowski, prof. UMK (nagroda za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej), dr hab. Aleksandra Anna Radtke, dr hab. Piotr Franciszek Piszczek, prof. UMK i prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk (nagroda zespołowa za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej) oraz dr Agata Karska (nagroda indywidualna pierwszego stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej). Nagrodę za całokształt dorobku otrzymał także prof. dr hab. Bogusław Buszewski, chemik związany z UMK.

Podczas gali wręczono pierwszą w historii nagrodę „Ratio et Spes”, którą przyznają UMK i Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger-Benedykt XVI. Jej laureatem został prof. Tomaso Poggio z Center for Brains, Minds and Machines za publikację Theoretical Issues in Deep Networks: Approximation, Optimization and Generalization.

Po części oficjalnej uczestników zaproszono na widowisko "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery". Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia egzemplarza księgi „De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") Mikołaja Kopernika, pochodzącej z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki, która była prezentowana we foyer CKK Jordanki.

fot. Wojtek Szabelski