Agencja Ratingowa Fitch po raz kolejny pozytywnie oceniła kondycję finansową Torunia i uznała perspektywy miasta za stabilne.
Po analizie wskaźników z lat 2015-2019 Agencja Fitch Ratings utrzymała międzynarodowy długoterminowy rating Torunia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "BBB" oraz krajowy rating długoterminowy na poziomie "A(pol)". Oceniła też perspektywę tych ratingów jako "stabilną". Oznacza to, że miasto jest dobrze zarządzane pod względem finansowym i strategicznym, a jego długoterminowe perspektywy finansowe są bezpieczne. Zadłużenie miasta jest odzwierciedleniem wysokiego poziomu inwestowania, jednak miasto stale monitoruje stan obciążeń kredytowych i utrzymuje je na bezpiecznym poziomie w stosunku do limitów wyznaczanych ustawowo dla samorządów. Zdolność Torunia do obsługi zadłużenia otrzymała kategorię „a”, co oznacza, że w razie potrzeby miasto bez problemu uzyska kredyt. Ocena „bbb” dla samodzielnego profilu kredytowego (SCP) Torunia uwzględnia decyzję państwa w zakresie obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT; od listopada 2019 r.) i podwyżek płac dla nauczycieli (od września 2019 r.).
- Fitch bada sytuację finansową Torunia już od jedenastu lat - mówi Skarbnik Miasta Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. - Utrzymująca się od wielu lat perspektywa stabilna oznacza, że planowane przez nas zadłużenie miasta nie obciąża nadmiernie budżetu Torunia i jesteśmy w stanie bez kłopotów je spłacać. I co ważne, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu inwestowania, co jest warunkiem dynamicznego rozwoju miasta.
Zdaniem Agencji Fitch Toruń ma stabilne źródła dochodów. Dochody te mogą rosnąć w tempie odpowiadającym średniemu wzrostowi PKB. Dochody podatkowe (głównie PIT i podatki lokalne) reagują umiarkowanie na cykliczność gospodarki narodowej. Miasto ma co prawda ograniczoną zdolność generowania dodatkowych dochodów w sytuacji pogorszenia koniunktury gospodarczej, jednak - jak zaznaczają eksperci - w przeszłości główne pozycje dochodów Torunia rosły również w okresie wolniejszego wzrostu PKB. Wydatki majątkowe są elastyczne ze względu na fakt, że większe inwestycje są przeprowadzane etapami, co pozwala na przesunięcie wydatków w czasie, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Pod kontrolą utrzymywane są w Toruniu tzw. wydatki operacyjne. Główne z nich dotyczą takich zadań, jak edukacja i opieka społeczna.
Fitch ocenia, że w latach 2020-2024 wskaźniki zadłużenia Torunia pozostaną porównywalne ze wskaźnikami innych miast o ratingu „BBB”, pomimo realizacji zakrojonego na szeroką skalę programu inwestycyjnego. Zdaniem ekspertów miasto utrzyma bardzo dobre wyniki operacyjne, ze średnim rocznym wzrostem dochodów operacyjnych na poziomie 3,8% (w latach 2015-2019 było to 8,8 %), a wydatków operacyjnych 4,1% (9,6% w latach 2015-2019). Tempo wzrostu wydatków operacyjnych jest jednak zbliżone do tempa wzrostu dochodów i w rezultacie tzw. marża operacyjna miasta jest stabilna.
Rating czyli ocena ryzyka jest wskaźnikiem pozwalającym ocenić wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu gospodarczego - lub ryzyko związane z różnymi instrumentami finansowymi. Ocena ta jest wiarygodnym sygnałem dla banków, funduszy gwarancyjnych i inwestorów, że sytuacja finansowa miasta zasługuje na zaufanie. Fitch Ratings to jedna z najbardziej znanych na świecie agencji ratingowych, która publikuje na potrzeby międzynarodowych rynków kredytowych opinie o wiarygodności kredytowej różnych podmiotów.
Fot. Michał Kunicki