46 osób z terenu Torunia i powiatu toruńskiego jest zarażonych SARS-CoV-2. Kwarantanną objętych jest ponad 600 osób. Kwarantanny zbiorowe odbywa prawie 30 osób. Do kwarantanny skierowano również 11 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, którzy mieli kontakt z osoba zarażoną koronawirusem.

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. M. Kopernika w Toruniu pobrano kolejne próby na obecność COVID-19, głównie od osób z Oddziału Hematologii. Spośród 92 prób, uzyskano 75 wyników, w tym 8 pozytywnych. Liczba osób zarażonych wzrosła z 22 do 30. Są to głównie pracownicy szpitala – lekarze i personel medyczny.

- Oddział Hematologii jest nadal zamknięty i prowadzona jest tam gruntowna dezynfekcja. Część pacjentów z innych oddziałów szpitala wraca do zdrowia. Przyjmowani są tylko pacjenci w trybie pilnym. Obecnie w szpitalu przebywa ok. 87 osób. Swoją działalność ogranicza również Miejska Przychodnia Specjalistyczna – wyłączone są m.in.: pracownia rehabilitacyjna, endoskopowa, okulistyczna oraz gastrologiczna. Opieka nocna i świąteczna dla torunian działa bez zmian. Skrócony czas prac ma również laboratorium i pracownia RTG – od godz. 7:30 do 14:30wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

W innych placówkach za które odpowiada i z którymi współpracuje miasto sytuacja jest stabilna.

Toruń przyłącza się do „grupy zakupowej”, powołanej przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. 300 tys. zł Gmina Miasta Toruń przeznaczy na zakup masek medycznych najwyższej jakości dla miejskich placówek. Nadal intensywnie poszukiwani są kolejni dostawcy niezbędnych środków ochrony przed koronawirusem.

Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna zakładka na miejskiej stronie internetowej, która ma zawierać kompleksowe informacje na temat wszystkich inicjatyw wspierających walkę z o SARS-CoV-2.

- Trzeba podziękować ludziom dobrej woli. Oni przez swoje dary są wielcy. Jest ich naprawdę dużo i nie sposób wszystkich wymienić. Chciałbym jednak szczególnie podziękować UMK za udostępnienie miejsc w hotelu uniwersyteckim dla lekarzy i pracowników służby zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla osób, które miały kontakt z zarażonymi i boją się wracać do swoich rodzin – dodaje prezydent.

Aby ograniczyć niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania wirusa miasto systematycznie wprowadza kolejne środki bezpieczeństwa.

Wyłączone zostały systemy sygnalizacji wzbudzanej, teraz na większości skrzyżowań włącza się ona sama i nie trzeba dotykać przycisków. Przy pozostałych, jeśli ktoś chce wcisnąć przycisk to należy to zrobić łokciem lub przez rękawiczkę.

Rower miejski został wyłączony z działania, nadal dostępne są jednak hulajnogi. Prezydent wystąpił do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z prośbą o wprowadzenie zakazu wystawiania ich do eksploatacji.

Działalność urzędu jest również znacznie ograniczona. Od poniedziałku obsługę bezpośrednią mieszkańców będą świadczyły tylko trzy działy– te, w których konieczna jest obecność osobista. Będą to: Wydział Komunikacji, Urząd Stanu Cywilnego oraz Wydział Spraw Administracyjnych. Przed planowaną wizytą należy jednak wykonać telefon lub umówić się na spotkanie poprzez system kolejkowy. Mieszkańcy nie będą przyjmowani bez wcześniejszego umówienia wizyty. Wyjątkiem jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. W pozostałych wydziałach Urzędu Miasta przebywa nieco ponad 60 procent zatrudnionych, jednak wiele osób pracuje zdalnie i można się z nimi kontaktować drogą elektroniczną.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Kategoria: 
Koronawirus, informacje lokalne
Konferencje prasowe Prezydenta Torunia