Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Wczoraj (19.05) mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 91. Wspólne działania funkcjonariuszy z województwa kujawsko-pomorskiego odniosły oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego w ciągu tej trasy.

 

Wczoraj (19.05) w godzinach 9:00-17:00 mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 91. W działania włączyli się policjanci  z naszego województwa  kujawsko-pomorskiego (Toruń, Włocławek, Aleksandrów Kujawski, Chełmnie i Świecia). Akcja odniosła oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego w ciągu tej trasy.
Podczas wczorajszych działań mundurowi działający w ramach grupy skontrolowali blisko 167 kierowców. Blisko  146 z nich przekroczyła dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze 4 kierowcom  zatrzymali prawa jazdy ze względu na przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 kilometrów w obszarze zabudowanym oraz  7 dowodów rejestracyjnych w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdów
Policjanci zapowiadają, że tego typu działania będą cyklicznie powtarzane. Funkcjonariusze z grupy „SPEED” mają „na oku” w szczególności te miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.
Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni, mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.
Przypomnijmy, że zespoły "SPEED" działają w całym kraju od  lipca 2019 roku. W województwie kujawsko-pomorskim w jej skład wchodzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, policjanci ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.
O tym, gdzie i kiedy patrolują drogi kujawsko-pomorskiego decyduje Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.
Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska