Specjalistyczne badanie rezonansem magnetycznym - czy jest się czego bać?

Rezonans magnetyczny głowy (MRI) to jedno z najbardziej podstawowych badań, dzięki któremu można uzyskać bardzo precyzyjny obraz stanu tkanek znajdujących się w obrębie głowy. Tego typu badanie przeważnie wykonywane jest na skutek urazów, wypadków samochodowych, a także natarczywych bóli głowy wymagających dokładniejszej diagnostyki.

Rezonans magnetyczny głowy (MRI) to jedno z najbardziej podstawowych badań, dzięki któremu można uzyskać bardzo precyzyjny obraz stanu tkanek znajdujących się w obrębie głowy. Tego typu badanie przeważnie wykonywane jest na skutek urazów, wypadków samochodowych, a także natarczywych bóli głowy wymagających dokładniejszej diagnostyki. Chociaż rezonans magnetyczny głowy to badanie powszechnie znane, niektórzy pacjenci nadal obawiają się jego przebiegu oraz bezpieczeństwa działania samej aparatury. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Na czym polega rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny pozwala na szybkie i co najważniejsze wyjątkowo dokładne zdiagnozowanie zarówno tkanek miękkich, jak i kostnych głowy. Dzięki uzyskanemu w ten sposób obrazowi można określić przyczyny występujących na tym obszarze dolegliwości, wykryć tętniak głowy oraz odpowiednio sprawdzić uszkodzenia mózgu powstałe w wyniku urazu lub postępującej choroby nowotworowej.
Podczas rezonansu magnetycznego głowy pacjent leży na specjalnym łóżku, które zostaje wsunięte do tomografu wyglądającego jak tunel. W takiej pozycji pacjent powinien jednak pozostać przez następne kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w zależności od czasu trwania rezonansu. W trakcie badania urządzenie wytwarza bardzo silne pole magnetyczne zmieniające ustawienia protonów, które znajdują się w komórkach ludzkiego ciała. Taka procedura umożliwia dekoderom aparatury stworzenie efektywnego obrazu badanych tkanek pozwalającego lekarzom postawić właściwą diagnozę.

Badanie głowy rezonansem - czy jest się czego obawiać?

Rezonans magnetyczny głowy jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Wytwarzane w trakcie badania promieniowanie elektromagnetyczne w żaden sposób nie wpływa bowiem na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Fale radiowe nie wchodzą więc w interakcje z leczeniem farmakologicznym, ani nie uszkadzają DNA pacjenta. Ze względu na to rezonans magnetyczny bez żadnych przeszkód może być wielokrotnie powtarzany.
Warto również zauważyć, że badanie głowy rezonansem jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i nie powinno wywoływać większego dyskomfortu. Przed badaniem pacjent zostanie jedynie poproszony przez lekarza prowadzącego o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów, w tym biżuterii, telefonów komórkowych, kart płatniczych, kluczy oraz okularów mogących zaburzyć prawidłowy obraz rezonansu.

alergolog Toruń

Rezonans magnetyczny głowy a stany lękowe

Pacjenci, którzy boją się mniejszych pomieszczeń mogą jednak odczuwać w trakcie badania uzasadniony lęk. Dodatkowo wąska tuba aparatury może jeszcze znacząco spotęgować ten strach. Osoby borykające się z klaustrofobią, fonofobią lub mizofonią powinny więc w trakcie wywiadu poprzedzającego badanie powiadomić personel medyczny o swoim stanie psychicznym. Nie można też zapominać, że warunki towarzyszące badaniu mogą także wywołać lęk u pacjentów, którzy na co dzień nie mają większych problemów z fobiami. W takim przypadku od razu należy powiadomić personel asystujący o nagle pojawionym się uczuciu strachu.

Rezonansowi magnetycznemu głowy często towarzyszą różne dźwięki, hałasy i stukoty, które mogą wydawać się delikatnie niepokojące. Nie trzeba się jednak ich obawiać, ponieważ są one całkowicie naturalne i świadczą o efektywnej pracy aparatury. Przy niektórych badaniach personel medyczny może zgodzić się na założenie słuchawek pozwalających cieszyć się ulubioną muzyką. O tę możliwość należy jednak spytać lekarza prowadzącego jeszcze w trakcie wywiadu poprzedzającego rezonans.

Angio magnetyczny rezonans to badanie, dzięki któremu można odpowiednio szybko wykryć wszelkie zmiany mogące poważnie zagrażać naszemu życiu. Badanie głowy pod kątem tętniaka, zmian nowotworowych, guzów kanału kręgowego to tylko niektóre z licznych metod diagnozowania, które można przeprowadzić w województwie kujawsko-pomorskim. Rezonans toruń to doskonałe rozwiązanie dla osób obawiających się o faktyczny stan swojego zdrowia. Samo badanie nie powinno jednak sprawiać żadnego bólu czy dyskomfortu, a gdyby jednak pojawiło się poczucie strachu w każdej chwili można przerwać rezonans wysyłając do personelu medycznego odpowiedni sygnał alarmujący.