baner Dni Torunia

Co roku w czerwcu torunianie uczestniczą w licznych wydarzeniach w ramach Święta Miasta. Choć w warunkach pandemii obowiązują pewne ograniczenia, między 20 a 28 czerwca nie zabraknie atrakcji, zarówno tych odbywających się na żywo, jak i online.

- Nieśmiało miasto budzi się do życia, w tym życiu zaś istotne jest to, co dzieje się w sferze kultury, rekreacji, wypoczynku – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wokół 24 czerwca Toruń obchodzi swoje święto pod patronatem św. Jana i będzie to okazja do bezpośrednich spotkań Torunian po okresie kwarantanny.

W ramach tegorocznego święta odbędzie się ponad 20 wydarzeń, w większości plenerowych: koncertów, spektakli, warsztatów, spotkań i wystaw. Na większość z nich wstęp będzie wolny. W organizację Święta Miasta, koordynowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną, włączają się wszystkie miejskie instytucje kultury, a także organizacje pozarządowe. Szczególny nacisk organizatorzy położyli w tym roku na prezentację lokalnych twórców, by w ten sposób wspomóc ich po okresie, kiedy nie mogli występować. W CKK Jordanki 25 czerwca, w ramach inauguracji organizowanego przez Dwór Artusa Festiwalu Pod Gwiazdami, wystąpi Nocna Zmiana Bluesa, zaś 26 czerwca z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zagra swoje największe przeboje zespół Raz Dwa Trzy (będzie to inauguracja Międzynarodowego Letniego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”). Teatr Baj Pomorski przygotuje spektakle dla dzieci, a w ramach nowego cyklu Blues na Leżakach i koncertów na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zagrają toruńscy muzycy oraz artyści z regionu (m.in. Maciek Tacher solo, Cave Colective, Barowe Żywioły).

Oczywiście pojawią się także wydarzenia będące symbolem toruńskiego świętowania. Jego nieformalną inaugurację stanowi zwykle 21 czerwca Święto Muzyki.

- Odbędzie się ono w nieco zmienionej formie – zaznacza dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk. - Zaprosiliśmy wszystkich muzyków do konkursu, w którym będzie można wygrać nagrody pieniężne. Chodzi o zaaranżowanie specjalnych występów, które pozwolą wprowadzić element świeżości do dotychczasowej formuły.

Jak zawsze 24 czerwca, w dniu patrona Torunia, w katedrze śś. Janów odprawiona zostanie Msza św. w intencji miasta i mieszkańców. Nie zabraknie oczywiście także odsłonięcia nowych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. 26 czerwca pojawią się tam tablice Wojciecha Sobieszaka i prof. Andrzeja Kossakowskiego. Po uroczystości zaplanowano koncert kwartetu smyczkowego na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Tradycyjnie można się też spodziewać uroczystości Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Toruniu. 26 czerwca odbędzie się parada i intronizacja Króla i Królowej na Rynku Staromiejskim. 27 i 28 to czerwca gratka dla miłośników sztuk cyrkowych (oczywiście bez udziału zwierząt). Na placu Podominikańskim odbędzie się IV Festiwal Nowego Cyrku Circ Art.

Pojawi się także wydarzenie nawiązujące do czasu, w którym się znajdujemy. Centrum Kultury Dwór Artusa 24 czerwca zaprasza do Domu Muz przy ul Podmurnej oraz online na imprezę „Kapsuła czasu”. Akcja polega na symbolicznym pożegnaniu pandemii i zakopaniu w ziemi świadectwa czasów pandemicznych. Wszystkie wydarzenia plenerowe oraz w salach odbywać się będą oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. Dla tych mieszkańców, którzy wolą jednak pozostać w domach, także nie zabraknie ciekawych propozycji.

- W ramach programu „Kultura w Sieci”, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszystkie nasze instytucje uzyskały wsparcie finansowe – informuje dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski. - W związku z tym w czerwcu będzie się odbywało mnóstwo zdarzeń online. Zapraszam na cudowne koncerty, wspaniałe warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Pełny program wydarzeń (kliknij w obrazek):