Jak co roku podczas Święta Miasta odbywa się uroczysta i barwna parada Bractwa Kurkowego zwieńczona intronizacją Króla Kurkowego.

W dniu 21 czerwca 2020 r. parada z orkiestrą, pocztami sztandarowymi i przedstawicielami Bractw przeszła z Rynku Nowomiejskiego ul. Szeroką na Rynek Staromiejski. Tam odbyły się główne uroczystości związane z intronizacją Króla Kurkowego, którym w roku 2020 został Maciej Czechowski. Nowy król musiał również dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju. - Niech w Pana toruńskim panowaniu spełnia się każdego dnia kurkowe zawołanie z aktu koronacyjnego: „Tak jak twoi poprzednicy bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwu”zwrócił się do nowego króla zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. - Gratuluję sukcesu strzeleckiego, celnego oka, a nade wszystko podtrzymywania w Toruniu kilkusetletniej obyczajowości Kurkowego Bractwa Strzeleckiego – dodał Zbigniew Fiderewicz, nawiązując do turnieju, który poprzedzał wydarzenie.

Podczas uroczystości mianowani zostali także nowi rycerze, wybrana została także Pierwsza Dama Bractwa, którą w roku 2020 została Barbara Banaszak. Wyróżnienia odebrali zwycięzcy zawodów strzeleckich.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie istniało w Toruniu już w średniowieczu. Jak w całej Europie, celem tej organizacji było podnoszenie sprawności strzeleckiej mieszczan na potrzeby obronności miasta czy kraju. Przez stulecia zmieniały się formy i prawne ramy bractwa, jednak zasadniczy, kulturalno-sportowy cel jego działania, pozostawał ten sam. Współczesne Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, reaktywowane w 1999 r., nawiązuje bezpośrednio do bractwa przedwojennego. Zajmuje się kultywowaniem tradycji patriotycznych, popularyzacją historii i sportu strzeleckiego. Jest także ozdobą wielu miejskich uroczystości.

Fot. Adam Zakrzewski