Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Kamienice na Rynku Staromiejskim, w tle wieża kościoła pw. Najświętszej Marii Panny

Aby przyciągnąć przedsiębiorców do Torunia, Rada Miasta podczas najbliższej sesji pochyli się nad programami pomocowymi, związanymi z ulgami w podatku od nieruchomości.

- W Toruniu stosujemy i to od wielu lat tzw. program zachęt dla przedsiębiorców. Głównie po to, aby przychodzili do Torunia, aby tu tworzyli miejsca pracy, prowadzili swoją działalnośćpowiedziała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta. Taki program obowiązuje do końca 2020 r. Jest on wynikiem przepisów Komisji Europejskiej z 2013 r., które pozwalają na udzielanie ulg przedsiębiorcom ze środków publicznych w ramach pomocy de minimis. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, jeden przedsiębiorca nie powinien otrzymać ze środków publicznych większych ulg niż 200 tys. euro w ciągu trzech lat.

W związku z pandemią, Komisja Europejska postanowiła przedłużyć możliwość stosowania ulg dla przedsiębiorców o kolejne 3 lata. – W związku z tym chcemy zwrócić się do Rady Miasta o kontynuowanie dotychczasowych programów pomocowych dla przedsiębiorców czy programów zachęcających nowych przedsiębiorców do przyjścia do Torunia – poinformowała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

W ofercie dla przedsiębiorców są:

  • dwa programy mające zachęcić przedsiębiorców do podejmowania różnego rodzaju działalności na terenie strefy staromiejskiej. Dotyczy to zwolnień z podatku od nieruchomości dla tych, którzy prowadzą swoją działalność na terenie strefy staromiejskiej w zakresie branż chronionych i wygasających. Projekt uchwały wskazuje 42 takie branże, np. krawiectwo miarowe, szewstwo, grawerstwo, usługi fotograficzne, antykwariaty, ślusarstwo itp. Drugi program dotyczy przedsiębiorców, którzy w tej strefie zdecydują się prowadzić działalność po raz pierwszy. Oni także będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości.
  • dwa programy pomocowe skierowane do przedsiębiorców tworzących miejsca pracy i inwestujących w Toruniu. Oznacza to, że przedsiębiorca, który kupi grunt na terenie Gminy Miasta Toruń, to w momencie, kiedy zacznie na nim inwestować, może zacząć korzystać ze zwolnień w podatku od nieruchomości. Takie ulgi otrzyma także przedsiębiorca, który utworzy trzy lub więcej nowe miejsca pracy.
  • zwolnienie z podatku od nieruchomości placów zabaw, basenów, boisk sportowych, stadionów. Dotyczy to obiektów ogólnodostępnym, niesłużącym komercyjnej działalności.
  • program skierowany do deweloperów, a także do osób fizycznych, by przeprowadzały się do Torunia i tu kupowały nieruchomości. Oferuje on zwolnienie w podatku od nieruchomości od nowo wybudowanych budynków mieszkalnych – dotyczy to każdego, kto kupi nowy lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny.

Skutkiem tych ulg jest utrata dochodów do budżetu miasta na poziomie 4-4,5 mln zł. Jednak wazny jest efekt programów – przyciąganie nowych przedsiębiorców i mieszkańców do miasta, tworzenie nowych miejsc pracy.

Fot. Sławomir Kowalski