Związani z Toruniem artyści – Justyna Sobczyk (oraz tworzony przez nią Teatr 21) w kategorii Teatr oraz duet Siksa w kategorii Muzyka popularna otrzymali 26 stycznia 2021 r. Paszporty Polityki. To jedne z najważniejszych polskich nagród przyznawanych twórcom różnych dziedzin kultury.

Justyna Sobczyk otrzymała nagrodę wraz z prowadzonym przez siebie w Warszawie Teatrem 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Twórczyni grupy pochodzi z Torunia, gdzie ukończyła pedagogikę specjalną na UMK oraz przez lata związana była z alternatywnym Teatrem Wiczy. Z teatrem osób niepełnosprawnych zetknęła się m.in. w toruńskiej Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Następnie studiowała wiedzę o teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej oraz pedagogikę teatru na berlińskim Universität der Künste. Zajmuje się pedagogiką teatralną w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wspólnie z Zofią Dworakowską kieruje na Uniwersytecie Warszawskim studiami podyplomowymi z pedagogiki teatru. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Pedagogów Teatru i reżyserką spektakli dla dzieci.
W 2005 r. założyła Teatr 21, którego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Bazując na własnych doświadczeniach, poddają krytycznej analizie status prawny i społeczny osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Unikatowym treściom towarzyszy równie oryginalna forma, co razem uczyniło z Teatru 21 jedną z najbardziej cenionych grup teatralnych w kraju – czytamy w nominacji do nagrody. Od 2020 r. Teatr 21 prowadzi Centrum Sztuki Włączającej – społeczną instytucję kultury poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Nagrodę twórcy przeznaczą właśnie na remont siedziby Centrum.
Paszport Polityki artyści otrzymali za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.

W kategorii Muzyka popularna Paszport Polityki otrzymał punkowo-performerski duet Siksa. Choć na co dzień artyści działają w Gnieźnie, miejscem powstania formacji jest Toruń. Duet tworzą wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit i basista Buri (Piotr Buratyński). Zagrali ponad 250 koncertów, na które składają się monologi Alex na tle przesterowanej gitary basowej. Nominację otrzymali za album „Zemsta na wroga”. Paszport Polityki przyznano za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.

Buri i Alex Freiheit podczas gali wręczenia Paszportów Polityki (transmisja: TVN)

To nie koniec toruńskich akcentów na tegorocznych Paszportach Polityki. Oprawę muzyczną transmitowanej przez stację TVN gali wręczenia nagród tworzył na żywo mieszkający w Toruniu, wielokrotnie nagradzany DJ Steve Nash.

Paszporty Polityki to nagroda kulturalna ustanowiona w 1993 roku przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w siedmiu kategoriach: Literatura, Film, Teatr, Muzyka popularna, Muzyka poważna, Sztuki wizualne oraz – od roku 2016 – Kultura cyfrowa. Od 2002 roku wręczana jest także nagroda specjalna kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Kliknij i przeczytaj więcej o tegorocznych Paszportach Polityki.