UM Toruń: Zmiany w stypendiach kulturalnych przegłosowane

3 min czytania

Zniesienie limitu wieku, doprecyzowanie warunków, jakie musi spełnić wnioskodawca i uregulowanie spraw formalnych związanych z przyznawaniem Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury podczas 27. Sesji Rady Miasta Torunia 18 lutego 2021 r. radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

- Nasze miasto jako jedno z pierwszych w kraju, bo już od 2004 r. wspiera mieszkańców miasta stypendiami - podkreślał podczas sesji dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski..

W uchwale znalazły się zarówno merytoryczne, jak i formalne zmiany w sotunku do dotychczas obowiązującej, mające na celu uporządkowanie kwestii związanych ze stypendiami. Odtąd decyzje podejmowane w sprawie stypendiów będą miały charakter decyzji administracyjnych.

- Na podstawie orzecznictw sądów administracyjnych i rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, pojawiły się wskazania, aby tak kwalifikować te decyzje. Wiąże się to m.in. z trzyetapową procedurą odwoławczą, jeśli komuś taka decyzja nie będzie odpowiadała informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Drugą ważną zmianą jest wyznaczenie obiektywnej wartości stypendiów.

- Stypendia przyznawane są na okres pół roku bądź całego roku i wypłacane są miesięcznie. Stąd propozycja, żeby miesięczna kwota miała wartość 25 procent minimalnego wynagrodzenia. Dzisiaj jest to 700 zł. Do tej pory stypendia wynosiły od 400 do 900 zł informuje prezydent Zaleski.

W uchwale określono także warunki, które powinna spełnić osoba ubiegająca się o stypendium, w tym: zamieszkanie na terenie miasta Torunia, zajmowanie się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, realizacja projektu twórczego w wybranej dziedzinie kultury, związek projektu z Toruniem, jego znaczenie dla mieszkańców Torunia oraz walor promocyjny projektu dla Torunia. Ponadto uszczegółowiono definicję projektu twórczego oraz określono, jakimi cechami powinien się charakteryzować. Wskazano, że preferowane będą projekty twórcze o znamionach debiutu oraz uwzględniające udział środków własnych w kosztach realizacji projektu.

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców oraz radnych odstąpiono od określania maksymalnego wieku ubiegających się o stypendium. Dotychczas przyznawano je osobom, które nie ukończyły 35 lat.

- Otwiera się w tym momencie droga dla aktywnych seniorów - mówił dyrektor Derkowski. - Chciałbym jednak podkreślić, że będziemy przede wszystkim wspierać projekty na początku drogi artystycznej, a więc artystów debiutujących.

Określono także nowe terminy składania wniosków o stypendia. W dotychczas obowiązujących zasadach nie określano początku okresu składania wniosków. Projekt uchwały określa również termin rozpatrzenia wniosków o stypendia. Decyzja w sprawie stypendium na II półrocze danego roku będzie podejmowana w terminie 30 dni po zakończeniu naboru wniosków, decyzja w sprawie przyznania stypendium na I półrocze następnego roku lub stypendium 12 miesięcznego podejmowana jest w terminie do 15 dni po ustaleniu na ten cel środków w uchwale w sprawie budżetu miasta lub wieloletniej prognozie finansowej.

Projekt doprecyzowuje również wzór wniosku o stypendium Miasta Torunia. Będzie on zawierał informacje, które umożliwią jego ocenę, zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale.

Wysokość środków przeznaczanych na stypendia w dziedzinie kultury będzie ustalana w budżecie Gminy Miasta Toruń na każdy rok.

Kliknij, aby przejść do projektu uchwały PDF

Fot. Wojtek Szabelski

Urząd Miasta Torunia,

torun.pl/pl/zmiany-w-stypendiach-kulturalnych-przeglosowane

Autor: krystian