Śmiało można powiedzieć, że rynek fotowoltaiczny to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Jest to skuteczny sposób na pozyskiwanie odnawialnego źródła energii. Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy zasilić cały dom jednorodzinny. W ten sposób oszczędzamy na rachunkach za prąd. Sama inwestycja w instalację fotowoltaiczną szybko się zwraca, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dofinansowanie. Więcej na temat fotowoltaiki dowiecie się poniżej!
Montaż ogniw fotowoltaicznych
Oczywiście panele fotowoltaiczne muszą być odpowiednio zamontowane, aby pobierać jak najwięcej energii słonecznej. Na początku warto więc uwzględnić położenie domu względem kardynalnych kierunków. Kolejną bardzo ważną kwestią jest kąt nachylenia dachu oraz przeszkody terenowe, które powodować będą okresowe zacienienia paneli.
Powyższe czynniki mają duży wpływ na skuteczność oraz efektywność ogniw fotowoltaicznych. Przy opłacalności inwestowania w tą instalację bierze się pod uwagę także szerokość geograficzną. Na jej podstawie określamy ilość promieniowania słonecznego, które padają na daną powierzchnię. W internecie można znaleźć mapę Polski, na której pokazuje się siłę promieniowania na dany region.
Wiele osób obawia się, że w naszym kraju nie opłaca się montować paneli słonecznych ze względu na częste zachmurzenia i nie najlepszą pogodę. Jest to jednak mit. Na powierzchnię poziomą naszego kraju przypada rocznie od 950 do 1200 kWh/m2. Jest to wystarczająca ilość, aby móc zasilić prądem cały dom. Fotowoltaika Szczecin jest więc niewyczerpalnym i ekologicznym źródłem energii, które jest najbardziej przyjazne środowisku.
Gdzie montować panele fotowoltaiczne?
Podczas tworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej konieczna jest decyzja czy montujemy panele na dachu, czy na gruncie. Na niektórych działkach montaż paneli na gruncie nie jest możliwy ze względu na wiele przeszkód, które będą je zasłaniać. Dlatego warto już podczas budowy własnego domu przewidzieć inwestycję w fotowoltaikę.
Uzysk energii słonecznej możemy zwiększyć poprzez montaż ogniw na ruchomych trackerach. Będą one śledzić ruch słońca, dzięki czemu przez cały czas będziemy pobierać jak najwięcej promieniowania słonecznego. Trackery mogą poruszać się w jednej płaszczyźnie lub dwóch naraz. Są jednak minusy tego rozwiązania. Przy zastosowaniu tej technologii zwiększa się powierzchnia instalacji. Przez co możemy zamontować mniej baterii niż w normalnych przypadkach. Dodatkowo zwiększa się koszt inwestycji, przez co okres zwrotu również się wydłuża.
Jak wytwarza się prąd z paneli fotowoltaicznych?
Wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej dzielimy na trzy etapy.
Pierwszym etapem jest pozyskiwanie energii. Ogniwa solarne w generatorze wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio z padającego na nie światła. Prąd ten nazywamy stałym. Taki prąd również często czerpie się z akumulatorów.
Kolejnym etapem jest przetwarzanie energii. Prąd stały przetwarzany jest w falowniku, inaczej nazywanym inwerterem. W ten sposób uzyskujemy prąd przemienny, który jest zgodny z parametrami sieci.
Końcowym etapem jest wykorzystywanie energii. Często zdarza się tak, że wytwarzamy za dużo energii, dlatego nadmiary są oddawane do sieci energetycznej. Dzięki temu, kiedy w kolejnych miesiącach zabraknie nam energii wytwarzanej z fotowoltaiki, możemy pobrać nasze nadmiary zgromadzone w magazynie.