15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.

Szczegółowe warunki udzielania wsparcia motywacyjnego uczniom określa uchwała nr 107 z 11 kwietnia 2019 roku, którą przyjęła Rada Miasta Torunia.

- Już po przyjęciu uchwały dotarły do nas późniejsze orzecznictwa sądów z Olsztyna, Rzeszowa i Poznania. Niektóre zapisy uchwały RMT były niezgodne z treścią orzeczoną przez sądy, stąd potrzeba wprowadzenia zmian w zasadach udzielania pomocy materialnej uczniomwyjaśnił zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Tak jak w latach poprzednich w Toruniu uczniowie mogą otrzymać stypendiów motywacyjne (Toruński Fachowiec, Toruński Maestro, Toruński Omnibus) oraz nagrodę prezydenta.
„Omnibusem” może zostać uczeń szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, który odniósł znaczący sukces edukacyjny z zakresu kształcenia ogólnego i osiągnął średnią ocen co najmniej 5,0 (w szkole podstawowej) lub 4,5 (w szkole ponadpodstawowej).

"Toruński Maestro" to stypendium przygotowane dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Kandydatami muszą być uczniowie szkół artystycznych działających na terenie Torunia, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli znaczący edukacyjny sukces w zakresie przedmiotów artystycznych oraz uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z zakresu kształcenia artystycznego.

"Fachowiec" to stypendium przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do szkół prowadzących kształcenia zawodowe, którzy mogą pochwalić się znaczącym sukcesem w zakresie kształcenia zawodowego oraz w poprzednim roku szkolnym uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z przedmiotów kształcenia zawodowego.

Najzdolniejsi uczniowie mogą otrzymać także Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia. Jest ona przyznawana za rok szkolny uczniowi uczęszczającemu w tym roku szkolnym do klasy programowo najwyższej w szkole podstawowej na terenie miasta Torunia, który odniósł znaczący sukces edukacyjny (w zakresie kształcenia ogólnego, zawodowego lub artystycznego) oraz uzyskał średnią ocen nie mniejsza niż 4,0 ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Uchwała, którą 15 kwietnia przyjęli radni, precyzuje co znaczy „znaczący sukces edukacyjny”. Wprowadza ona także jedną znaczącą zmianę – ocena z zachowania nie jest już kryterium, które trzeba spełnić aby otrzymać stypendium lub nagrodę.

Wysokość stypendium to 300 lub 200 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca. 300 złotych otrzymują stypendyści w ramach "Toruńskiego Fachowca" i "Toruńskiwego Maestro" oraz "Toruńskiego Omnibusa" w szkołach ponadpodstawowych, "omnibusom" ze szkół podstawowych przysługuje wsparcie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Nagroda Prezydenta to 2000 złotych wypłacane jako jednorazowe świadczenie.

Uchwala wprowadza jednak do znanego systemu motywacyjnego kilka zmian. Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium będzie podejmowana w trybie decyzji administracyjnej, z całą formalną drogą odwoławczą. Druga bardzo istotna zmiana dotyczy starania się o wsparcie motywacyjne. Wniosek o wsparcie motywacyjne mogą składać uczniowie – w swoim imieniu, jeśli mają ukończone 18 lat, lub za pośrednictwem swoich rodziców, jeśli nie są pełnoletni.

Projekt uchwały można znaleźć w

Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony w BIP-ie

.