Ogród zimowy jak z bajki? Z łatwością go zaaranżujesz!

Mieszkańcy Północy borykają się ze srogimi warunkami pogodowymi. Zapadający szybko zmierzch i brak światła sprawiają, że pragną kontaktu z przyrodą. Rozwiązaniem są ogrody zimowe, czyli pomieszczenia kubaturowe przylegające do budynku. Ty Także zainspiruj się tym trendem i urządź ogród zimowy jak z bajki: tropikalny, azjatycki lub w stylu japandi.  

Ogrody zimowe - znane od lat

Ogrody zimowe to nie wymysł naszych czasów. Budowano je już w XVII wieku. Jan III Sobieski pisał do swojej żony Marysieńki listy z dalekich wypraw, w których prosił, by przysłała mu owoce ze swojego ogrodu zimowego. Monarcha widział bowiem, że jego wybranka hoduje w nim nie tylko warzywa, ale także pomarańcze, figi i cytryny.

Obecnie ogrody zimowe to prawdziwe dzieła architektury. Zbudowane z nowoczesnych materiałów, takich jak aluminium, poliwęglan lub szkło, są dostosowane do potrzeb właścicieli posesji. 

Ogród zimowy, czyli sposób, aby oszukać zimę

Ogrody zimowe latem dają wytchnienie od upału, natomiast zimą pozwalają cieszyć się otaczającą zielenią. Wiele osób decyduje się na dobudowę dodatkowego pomieszczenia do już istniejącego budynku lub po prostu zabudowuje taras. 

Najlepiej jednak o ogrodzie zimowym pomyśl od razu przy projektowaniu domu. Wtedy uzyskasz spójną architektonicznie kompozycję. Dobra lokalizacja sprawia, że pomieszczenie nie jest zbytnio nasłonecznione, a co za tym idzie mocno się nie nagrzewa. 

Ogród zimowy poprawia bilans cieplny w całym domu. W efekcie spodziewaj się mniejszych rachunków za ogrzewanie. Wnętrze urządzisz według swojego gustu, tak, aby stylistycznie zgrało się z resztą pokoi. 

Śródziemnomorski klimat w ogrodzie zimowym

Czym byłby ogród zimowy bez roślinności? Jeśli chcesz stworzyć w nim klimat śródziemnomorski (a lokalizacja na to pozwala), posadź:

  • drzewka cytrynowe, 
  • juki, 
  • oleandry, 
  • kawę,
  • storczyki, 
  • kaktusy,
  • gardenie.

Przy tego rodzaju roślinności zimą obniż temperaturę do 15 stopni Celsjusza. Śródziemnomorska przyroda w porze przejściowej właśnie w takich warunkach czuje się najlepiej. Oczywiście w pomieszczeniu może być nieco chłodno, dlatego nie zaaranżujesz w nim na przykład pokoju gościnnego. Natomiast dodatkowe wnętrze sprawdzi się jako miejsce do relaksu. 

Tropiki lub rozgrzana słońcem Azja w ogrodzie zimowym

Być może jesteś miłośnikiem cieplejszych klimatów. Wtedy w ogrodzie zimowym z łatwością przywołasz rozgrzaną słońcem Azję lub tropiki. Wystarczy, że posadzisz w nim figowce, niektóre rodzaje palm, różę chińską. Roślinność ta dobrze znosi wysokie temperatury, jednak pamiętaj, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność. Jeśli Twój ogrodnik będzie regularnie zraszał kwiaty i krzewy, ich uroda rozkwitnie.

Kiedy mowa o Azji, trudno nie wspomnieć o sztuce feng shui. To ona ma zapewnić szczęście, spokój i obfitość. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś egzotyczny ogród zimowy urządził zgodnie z jej zasadami.

Prostota i orient w ogrodach zimowych 

Ludy Północy mają swoją oazę spokoju w ogrodach zimowych. Wprawdzie o egzotyce nie ma tam mowy, jednak skandynawski styl także jest widowiskowy. Oczywiście możesz z niego czerpać pełnymi garściami. A jeśli chcesz połączyć orient z minimalizmem, postaw na modny trend w urządzaniu wnętrz, czyli japandi. Japońska tradycja przeplata się w nim ze skandynawską prostotą. Taka aranżacja nie przytłacza nadmiarem dekoracji, sprzyja natomiast kontemplacji i wyciszeniu. 

Ogrody zimowe są całorocznymi pomieszczeniami. To właśnie w nich posadzisz egzotyczne rośliny - kwiaty i krzewy. Jeśli wyposażysz wnętrze w mahoniowe, hebanowe lub palisandrowe meble, zyska orientalny charakter. Pomysłów na aranżację dodatkowej przestrzeni jest wiele - inspiruj się nimi i baw kolorami, fakturami i kształtami.