Jeśli decydujemy się na zakup podchlorynu sodu by zdezynfekować naszą wodę basenową, warto poznać jego pozostałe zastosowania w gospodarstwie domowym i nie tylko. Podchloryn sodu do basenu dodaje się ze względu na jego właściwości utleniające, czyli zdolność do niszczenia wszelkich drobnoustrojów i substancji zagrażających bezpieczeństwu kąpiących się. Kwas powstaje w reakcji wodorotlenku sodu z gazowym chlorem. W wodzie powstaje tak zwany „aktywny chlor”.
Gdzie wykorzystuje się podchloryn sodu?
Podchloryn sodu swoje zastosowanie odnajduje w środkach chemii gospodarczej jako wybielacz, w stomatologii do przepłukiwania kanałów zębowych – jest to preparat, którym przepłukuje się kanał, ponieważ rozpuszcza tkankę martwiczą w kanale korzeniowym. Do dezynfekcji ujęć wody i podczas dezynfekowania pomieszczeń gospodarczych dla zwierząt. W formie roztworu wodnego uzdatnia i odkaża wodę.
W przemyśle tekstylnym podchloryn sodowy stosowany jest do bielenia tekstyliów. Czasami jest dodawany do ścieków przemysłowych. Ma to na celu zmniejszenie zapachów –neutralizuje gazowy wodór siarkowy i amoniak. Likwiduje wirusy, grzyby i zarodniki.
Należy jednak obchodzić się z nim ostrożnie, ponieważ może powodować uszkodzenia dróg oddechowych, żołądka i jelit, podrażnienia skóry i oczu oraz zaczerwienienia, choć ze względu na swoje właściwości zabijające drobnoustroje, wirusy i grzyby, jest niezwykle skuteczny w oczyszczaniu ran i zapobieganiu zakażeniom.