Wykańczanie wnętrz odgrywa istotną rolę w ostatecznym odbiorze urządzanego wnętrza. Takie dodatki jak sztukateria czy panele ukrywające zasłony to doskonały wybór, jeżeli chcemy, aby każdy element w pomieszczeniu przyciągał uwagę. Ale kiedy warto zastosować cokół przypodłogowy? Czy w każdym wnętrzu może wyglądać modnie i stylowo? I z czego najczęściej jest on wykonany?
Cokół przypodłogowy – czym jest?
Oto jeden z uniwersalnych elementów, który stosuje się w celu wykończenia podłogi. Wybierając odpowiednio dobrane cokoły, jesteśmy w stanie sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się doskonale. Co przemawia za zastosowaniem tego rodzaju dodatku? Oprócz walorów estetycznych jest to przede wszystkim funkcjonalność. Cokół wyróżnia głównie jego wysokość (znacznie większa niż w przypadku standardowej listwy), ale także to, że często ma on ciekawy i nierzadko elegancki kształt.
Zobacz więcej na https://ogrodowy24.pl/
Warto także dodać, że cokoły często stosuje się przy podłogach, które występują w jasnych kolorach. Do wersji ciemniejszych lepszym wyborem mogą być natomiast takie elementy, które są znacznie niższe, a które nie będą dodatkowo skracały ściany.
Cokół przypodłogowy – najczęściej stosowane materiały
Decydując się na cokół przypodłogowy, powinniśmy zastanowić się, z jakiego materiału powinien być wykonany, aby jak najlepiej pasował do wnętrza. W tańszych wersjach spotkać się można z elementami wykonanymi z płyt MDF. Może być to także drewno, który zostało dodatkowo zabezpieczone odpowiednim środkiem. Na uwagę zasługują jednak metalowe cokoły przypodłogowe. W ostatnim czasie stają się one coraz popularniejsze ze względu na ich unikatowy styl i niebanalny wygląd. Jednocześnie zachowują najważniejsze cechy tego rodzaju dodatku wykończeniowego – są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu.
Wybierając wersję wykonaną z aluminium, możemy mieć pewność, że będzie ona sprawdzała się idealnie w miejscach, w których może pojawić się nadmiar wilgoci. Szczególnie zalecane są cokoły wytwarzane z aluminium, które poddane zostały dodatkowemu procesowi anodowania. Taki materiał zyskuje dodatkowe właściwości, dzięki czemu prezentuje się doskonale przez wiele lat.
Jeżeli natomiast zależy nam na nieco niższym zabezpieczeniu – w takim przypadku doskonale sprawdzą się listwy, które także wykonane będą ze stali bądź aluminium. Co prawda jest to materiał droższy od elementów produkowanych z tworzywa sztucznego, ale charakteryzuje się znacznie wyższą trwałością. Plastik może po pewnym czasie żółknąć oraz mogą pojawić się widoczne pęknięcia (zwłaszcza gdy pomieszczenie jest mocno eksploatowane), ale nie należy się tego obawiać, jeżeli kupimy metalowe listwy przypodłogowe.
Cokół przypodłogowy z płytek
Jedną z popularniejszych wersji zabezpieczenia łącznika ściany z podłogą jest cokół przypodłogowy z płytek. Najczęściej wybiera się go w momencie, kiedy na podłodze znajduje się ten sam materiał. Jest to jego naturalne przedłużenie, które wygląda estetycznie i spójnie. Coraz rzadziej natomiast wybiera się projekty, w których płytki pojawiają się zarówno na podłożu, jak i na ścianie. Jednak wtedy także konieczny jest cokół przypodłogowy z płytek.
Kiedy warto zastosować cokół przypodłogowy we wnętrzu?
Jeżeli myślimy o cokole przypodłogowym – najczęstszym skojarzeniem może być zastosowanie tego rodzaju elementu w łazience. Dlaczego tak jest? Wiąże się to właśnie z częstym wykorzystaniem płytek, a jak wiadomo – jest to materiał, który doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, które muszą znosić dużą wilgotność powietrza. Ważna jest także jego wysokość cokołu: im więcej centymetrów sobie liczy, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się grzyba w dolnej części ściany.
Jeżeli łazienka, to także kuchnia oraz korytarz i garaż. Tam również warto zastosować cokół przypodłogowy. To najprostszy sposób, aby wnętrze było nie tylko ładne, ale również praktyczne. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy podczas zdejmowania butów w przedpokoju zahaczamy mokrym obuwiem o dolny fragment ściany. Wybierając wysokie zabezpieczenie, najpewniej ubrudzimy tylko cokół. Inaczej trudniej byłoby usunąć nieestetyczne plamy z tapety czy innego materiału.
Wiadomo już, że tego rodzaju elementy mogą być wykonane nie tylko z płytek, ale także takich materiałów jak stal czy aluminium. One również sprawdzą się w łazience, kuchni czy na korytarzu. Dodatkowo mają wysokie walory estetyczne – tutaj warto dodać, że coraz częściej odchodzi się od klasycznej glazury, która kojarzy się niekiedy z chłodnymi i mało przytulnymi wnętrzami. Chociaż metal także z natury jest surowy, to jednak moda na styl industrialny czy loftowy trwa w najlepsze. Dodatkowo tego rodzaju elementy świetnie komponują się ze szkłem, a nawet drewnem.