SztukArterie
18 października 2022
godz: 18:30

SztukArterie to nowy cykl spotkań ze sztuką dawną. Każde spotkanie będzie podróżą w głąb jednego, wybranego zagadnienia.
Dzieło, artysta, styl. O tym wszystkim opowiemy Wam podczas kolejnych wykładów.

Na bohatera pierwszego spotkania wybraliśmy jeden z najbardziej przełomowych obrazów z całej historii sztuki. „Powołanie św. Mateusza”, namalowane przez Caravaggia, uznaje się za dzieło, które zapoczątkowało barok w malarstwie. Płótno po dziś dzień znajduje się w kościele Św. Ludwika Francuskiego w Rzymie i tak jak 423 lata temu, tak i dziś wciąż budzi ogromne emocje miłośników sztuki. Monumentalna kompozycja, genialnie użyte światło i tajemnica, która również dziś budzi spory historyków sztuki. Która z postaci to powoływany Mateusz? Czy starzec z brodą? A może młodzieniec siedzący z wbitymi w blat palcami?

Podczas naszego wykładu nie tylko spróbujemy odpowiedzieć na te zagadki, ale także przyjrzymy się historii, ikonografii, a także poznamy szczegóły, które zupełnie inaczej karzą nam spojrzeć na to rewolucyjne malowidło.

Wykład będzie można obejrzeć na żywo 18 października 2023 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury przy Szpitalnej 8, jak również uczestniczyć w nim on-line oglądając na profilach WOAK-u. Jak zawsze, będzie można zadawać pytania oraz dzielić się spostrzeżeniami i własnymi interpretacjami.

Wykład poprowadzi Łukasz Wudarski.

SztukArterie – Caravaggio – Powołanie św. Mateusza
18 października 2022, godz: 18:30
WOAK, Szpitalna 8, oraz streaming
Wstęp wolny