30.11.2022
godz. 18.30
Od dagerotypu
do pierwszej polskiej fabryki negatywów

Fotografia została wynaleziona niezależenie od siebie po obu stronach Kanału La Manche (English Channel) we Francji i Anglii w latach 30. XIX wieku. Nowatorski sposób utrwalania obrazu zainteresował w niedługim czasie zarówno wynalazców, jak i artystów. Wśród nich znalazło się też wielu Polaków, m.in.: Józef Feliks Zieliński, Karol Beyer i Melecjusz Dutkiewicz. Wszyscy trzej są uznawani ze pionierów polskiej fotografii. Ich sylwetki i dokonania w kolejnym wykładzie z cyklu Polscy wynalazcy i przedsiębiorcy fotograficzni przedstawi Stanisław Jasiński.
Każdy z nich w inny sposób przyczynił się do rozwoju rewolucyjnego wynalazku fotografii. Józef Feliks Zieliński po upadku powstania listopadowego wyemigrował do Francji. W latach 1842-1848 prowadził w Nantes zakład fotograficzny. Jest też autorem pierwszego polskiego podręcznika fotografii „O dagerotypie”. Karol Beyer swój zakład fotograficzny prowadził w Warszawie. Fotografował ludzi i architekturę, ale nie unikał eksperymentów: w 1851 roku wykonał dagerotypowe zdjęcia zaćmienia Słońca. Z kolei Melecjusz Dutkiewicz był pierwszym polskim producentem materiałów fotograficznych. Założył w 1882 roku fabrykę płyt bromożelatynowych, która co prawda nie wytrzymała konkurencji z zagranicznymi producentami, ale przetarła szlaki kolejnym przedsiębiorcom.
Można wymieniać jeszcze wielu innych pionierów polskiej fotografii. Jednak bohaterami wykładu są trzej innowatorzy uznani przez historyków za tych, którzy najbardziej wpłynęli na rozwój tej nowej dziedziny sztuki.

Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

30 listopada 2022 r. (środa), godz. 18:30
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 8 (I piętro, sala nr. 3).

Wstęp wolny

Więcej informacji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 56 652 27 55